Xəzəryanı regionun energetika sektoru üzrə ən irimiqyaslı tədbirləri sizi gözləyir!
29 may -1 iyun tarixlərində Bakı Ekspo Mərkəzində Xəzəryanı regionun energetika sektoru üzrə ən irimiqyaslı tədbiri - 26-cı Beynəlxalq “Xəzər Neft və Qaz” sərgisi keçiriləcək. Tanınmış beynəlxalq platforma və regionda neft-qaz sənayesinin əsas tədbiri olan “Xəzər Neft və Qaz” sərgisi hər il Xəzər regionunun əsas neft-qaz layihələrini müzakirə etmək və enerji təhlükəsizliyini təmin etmək üçün ən yüksək səviyyəli rəhbərləri bir araya gətirir.
Bu il Azərbaycanın neft-qaz sənayesinin tarixində əlamətdar hadisəsi olan - “Əsrin Müqaviləsi”  öz iyirmi beş illiyini qeyd edir. İlk “Xəzər Neft və Qaz” sərgisi 1994-cü ildə, Azərbaycan neft sənayesinin və ümumilikdə ölkə iqtisadiyyatının inkişafında yeni dövrün başlandığını bildirən “Əsrin Müqaviləsi”nin elə həmin ilin sentyabr ayında imzalanması ərəfəsində baş tutdu. O vaxt Ümummilli Lider Heydər Əliyev Azərbaycanın neft-qaz sənayesində ilk ixtisaslaşdırılmış sərginin keçirilməsi təşəbbüsünü dəstəklədi və həmin dövrdən etibarən, “Xəzər Neft və Qaz” sərgisi neft, qaz və energetika sahəsində aparıcı peşəkarların görüş yerinə çevrilib və burada gələcək əməkdaşlığa dair memorandumlar, eləcə də saziş və müqavilələr imzalanır. Sərginin açılış mərasimində Azərbaycan Respublikasının Prezidenti cənab İlham Əliyevin iştirak etməsi sərginin yüksək statusunu bir daha təsdiq edir. Sərginin uğurla keçirildiyi bir çox illər ərzində ABŞ, Böyük Britaniya, Türkiyə və digər ölkələrin rəsmiləri öz salamlama məktublarını sərgiyə ünvanlamışlar. UFI tərəfindən təqdir olunur” nişanı sərgilərin bütün beynəlxalq standartlara uyğun olduğunu təsdiqləyir.
Azərbaycan Respublikası Energetika Nazirliyi və Azərbaycan Respublikası Dövlət Neft Şirkəti (SOCAR) “Xəzər Neft və Qaz” sərgisinə əvəzsiz dəstək göstərirlər. Bu il “Xəzər Neft və Qaz 2019” sərgi və konfransının VİP səviyyəli qonaqları arasında cənab Yury Sentyurin, Baş katib, Qaz ixrac edən ölkələr forumu (GECF), Kent D. Loqsdon, Enerji Resursları Bürosu Katibi köməkçisinin birinci müavini (ABŞ), Amir Hossein Zamaninia, Neft Nazirinin Müavini (İran), Pol Saqvari, Xarici İşlər və Ticarət Nazirliyinin böyük səfiri (Macarıstan), Tomonobu Uçida, “JOGMEC” şirkətinin Prezidenti (Yaponiya) və başqaları.
Tədbirin sponsor heyəti də sərginin yüksək statusunu əks etdirir. Regionun əsas neft-qaz tədbirinin Baş tərəfdaşı qismində “SOCAR» şirkəti çıxış edir. Sərginin qızıl sponsoru “BP” şirkətidir. Gümüş sponsor - TPAO, bürünc sponsorlar: “Azeri MI Drilling Fluids”, “AZFEN”, “Baku Steel Company”, “Bos Shelf”, “Caspian Drilling Company”, “Сaspian Marine Services”, “RussNeft”, “Socar Polymer”, “Tekfen Construction” və “Royal IHC”. Sərginin baş media tərəfdaşı qismində isə “Caspian Energy International Media Group” şirkəti çıxış edir.
Sərgi iştirakçılarının siyahısına qlobal neft və energetika sektorunu təmsil edən aparıcı şirkətlər daxildir. Bu il sərgidə dünyanın 34 ölkəsini təmsil edən 290 şirkət iştirak edir və bu ölkələr arasında ABŞ, Almaniya, Böyük Britaniya, Fransa, İtaliya, MDB ölkələri, Türkiyə və digər ölkələr. Almaniya, Belarus Respublikası və Rusiyanın qabaqcıl şirkətləri milli stendlərdə ən son məhsullarını təqdim edəcəklər. İştirakçı şirkətlər neft hasilatı və enerji resurslarının daşınması, neft-qaz saxlama sistemlərinin təmin edilməsi üzrə avadanlıq, xidmət və innovativ texnologiyaların geniş çeşidini, platforma və üzən qazma qurğularını, boruların çəkilməsi və boru kəmərlərinin təhlükəsizlik sistemlərinin təmin edilməsi, eləcə də servis xidmətlərini təqdim edəcəklər. Ilk dəfə olaraq, sərgidə defektoskopiya və yerdən uzaq məsafədə işlərin görülməsi kimi sahələr işıqlandırılacaq.
Ardıcıl olaraq ikinci ildir ki, sərgidə iştirak edən Rusiya İxrac Mərkəzi Rusiyanın ən qabaqcıl şirkətlərinin nümayəndələrini öz stendində bir araya gətirəcək. Bu il öz ekspozisiya sahələrini genişləndirmiş “Halliburton”, “Schlumberger” və “Worley Parsons” kimi şirkətlər sərgi qonaqlarına öz innovativ məhsul və xidmətlərini təqdim edəcək. İştirakçıların ümumi sayının 24%-ni təşkil edən debütantlar arasında Azərbaycan, Çin, Qazaxıstan, Türkiyə, Monako, Niderland Krallığı, Hindistan və digər ölkələr var. Şirkətlər neft və qaz avadanlığı, uniforma və digər məhsul və xidmətləri təqdim edəcəklər. Sərgi iştirakçıları və məhsullarının siyahısı: https://caspianoilgas.az/az-exhibitorslist-2019.html
SƏRGİNİN ZƏNGİN İŞGÜZAR PROQRAMI
Sərginin ikinci iş günündə Bakı Ekspo Mərkəzində, “B2B” formatlı ikitərəfli görüşlər keçiriləcək. Bu görüşlərdə yerli və xarici şirkətlərin nümayəndələri əməkdaşlıq imkanlarını müzakirə etmək üçün görüşə biləcəklər.
Sərgi çərçivəsində tələbələrə və gənc sənaye mütəxəssislərinə də böyük diqqət ayrılacaq. Belə ki, gələcəyin mütəxəssislərini sərgidə sənayenin ən son yenilikləri ilə tanış etmək, eləcə də nəhəng neft şirkətlərinin nümayəndələri ilə əlaqələr qurmaq məqsədi ilə xüsusi turun keçirilməsi planlaşdırılır. İxtisaslaşmış treninq sessiyasının gedişində isə aparıcı neft şirkətlərinin “BP”, “Halliburton” və “Leading Supply” şirkətlərinin nümayəndələri öz bilik və təcrübələrini gənc sənaye mütəxəssisləri ilə bölüşəcəklər və gənc kadrları gələcək iş yerinə, eləcə də müsahibədən keçməyə hazırlamaq məqsədi ilə çıxış edəcəklər.
Bu il təşkilatçılar proqrama iki yeni tədbir əlavə ediblər, belə ki, “Xəzər Neft və Qaz” sərgisi çərçivəsində ilk dəfə olaraq, “Bizimkilər” sessiyası – sərginin tərəfdaşı olan “Caspian Event Organisers” şirkətinin tədbirlər portfelinə daxil olan yeni brend təşkil edilib. Sessiyanın adı spikerlər qismində xaricdə dünyaca məşhur neft şirkətlərində çalışan həmvətənlərimizin çıxışı ilə bağlıdır. Sessiyanın məqsədi iri beynəlxalq şirkətlərin təcrübəsini auditoriya ilə bölüşmək və sənaye yenilikləri, eləcə də istehsalat sirləri ilə tanış etməkdir.
Tədbirdə “SOCAR KBR” (London) şirkətinin baş layihə mühəndisi Firudin Səfərov öz məruzəsi ilə çıxış edəcək və həm istehsal, həm də istehsalat proseslərinə yönəlmiş kimyəvi maşınqayırma kimi texnoloji maşınqayırma sahəsinə yeni baxış barədə məlumat verəcəkdir.
Ədu-Dabi Dövlət Neft Şirkətinin (“ADNOC”) Baş mühəndisi, layihələrin idarə edilməsinə və neft quyularının bütövlüyü üzrə cavabdeh olan Tural Yusubov layihələri və insanları idarəetmə metodları barədə məruzə edəcəkdir. O, layihənin reallaşdırılma prosesində personal çatışmazlığının kompensasiya edilməsi, işçilər arasında yüksək əhval ruhiyyənin saxlanması və işçi qüvvəsinin düzgün bölüşdürülməsi barədə məlumat verəcək.
“Wood” şirkətinin cihazqayırma üzrə Baş mühəndisi Pərviz Qafarov nəzarət-ölçü cihazları və sənayedə dəyişkən proseslər mövzularına toxunacaq, eləcə də yeni texnologiyalar haqqında məlumat verəcəkdir.
Başqa bir yeni tədbir isə “Women in Power” sessiyasıdır - adından da bəlli olduğu kimi, bu sessiya energetika sahəsində nailiyyətlər qazanmış qadınlara həsr olunur. Sessiya çərçivəsində neft sahəsinin əməkdar mütəxəssisləri olan zərif cinsin nümayəndələri çıxış edəcək, gənc qadınlar auditoriyasına öz uğur tarixçələrini danışacaq, təcrübələrini bölüşəcək və uğurlu karyera qurmaq üçün dəyərli məsləhətlər verəcəklər. Çıxış edənlər arasında texniki elmlər doktoru, professor, Azərbaycan Dövlət Neft Akademiyasının Geotexnologiya və Neft-qaz Kimyası Elmi-Tədqiqat İnstitutunun direktoru Elmira Ramazanova, “Halliburton” şirkətinin materiallara nəzarət üzrə müfəttişi Xatirə Mikayılova və “BP” şirkətinin mayelər üzrə texniki mütəxəssisi Qumru Muradova yer alır.
1 iyun Uşaqların beynəlxalq müdafiəsi günüdür və bu münasibət ilə sərgi çərçivəsində “Yarat” müasir incəsənət mərkəzi ilə birlikdə xüsusi ustad dərslərinin keçirilməsi planlaşdırılır. Uşaqlar tədbir zamanı neftdən hansı hazır məhsullar əldə edildiyini öyrənəcək və onlara ölkəmizin həyatında neftin rolu barədə məlumat veriləcəkdir. Tədbirdə uşaqlar yüksək sənaye materialı olan maye bitumdan istifadə etməklə, rəsm əsərləri yaratmaq imkanı da əldə edəcəklər.
Sərgi tədbirləri: https://caspianoilgas.az/az-content/10.html
26-cı Beynəlxalq  Xəzər Neft və Qaz Konfransı
30-31 may tarixlərində “Bilgah Beach Hotel” otelində Xəzəryanı regionda energetika sektorunun nəhəng tədbiri sayılan 26-cı Beynəlxalq “Xəzər Neft və Qaz” konfransı keçiriləcək. Konfrans “Xəzər Neft və Qaz” sərgisinin tərkib hissəsidir və  neft-qaz sektorunun rəhbərləri ilə yanaşı, bu sektor ilə əlaqədar olan müxtəlif sahələrin rəhbərləri üçün də əsas platformadır. Konfransda dünyanın 30 ölkəsini təmsil edən 500 nəfərə yaxın nümayəndə iştirak edəcək.
26-cı Beynəlxalq “Xəzər Neft və Qaz” konfransının formatı daha da dinamikləşir. İştirakçı və nümayəndə heyətlərini rəqəmsal imkanlardan istifadə sayəsində daha çox müzakirə və debatlar gözləyir. Belə ki, tədbir çərçivəsində nümayəndə heyətlərinə məruzəçilər ilə “onlayn” rejimdə ünsiyyət yaratmağa imkan verəcək mobil tətbiqin istifadəyə veriləcək. Mobil əlavənin sponsoru qismində “Gazprombank” çıxış edir.
Sinerji - qlobal inkişafa aparan yol: enerji təhlükəsizliyinə və dayaniqliğa doğru. Bu, hər il keçirilən və həm sənayenin, həm də beynəlxalq əməkdaşlığın inkişaf vektorlarını müəyyən etmək məqsədi ilə neft-qaz sahəsinin aparıcı şirkətlərini bir araya gətirən “Xəzər Neft və Qaz” konfransının plenar sessiyasının adıdır. Auditoriyada sənayenin ən aktual mövzuları (enerji təhlükəsizliyi, sektorun rəqəmsallaşdırılması, yeni ixrac və investisiya imkanlari, buraxıcılıq potensialı, ekoloji təhlükəsizlik, enerjiyə qənaət və “ağilli” şəhərlər) barədə 40-dan artıq məruzə səslənəcək. Konfransda SOCAR-ın yeni məhsulu olan “Aliyə” Süni İntellekt layihəsi də təqdim olunacaq.
Konfransın məruzəçiləri arasında “SOCAR” şirkətinin prezidenti Rövnəq Abdullayev, “BP” şirkətinin Azərbaycan-Gürcüstan-Türkiyə üzrə prezidenti cənab Hari Cons, “Nobel Upstream” şirkətinin icraçı direktoru cənab Lari Beyts, “SOCAR” şirkətinin Vitse-prezidentləri, “Petronas” şirkətinin regional rəhbəri və başqaları yer alır.
İlk dəfə olaraq, “Enerji baxımından səmərəli və “Ağıllı” şəhərlər”: əsas hərəkətverici mexanizmlər və onların inkişafında energetika sektorunun rolu” adlı aktual mövzunu yekunlaşdırmaq məqsədi ilə xüsusi olaraq təşkilatçılar tərəfindən dəvət edilmiş məşhur sloveniyalı futuroloq Blaz Qolob konfransda iştirak edəcək. Blaz Qolob aralarında enerjinin də yer aldığı beş dayaqdan ibarət olan “Ağıllı” şəhər konsepsiyasının müəllifidir. Həmçinin Blaz Qolob yeni texnologiyalar ilə dəstəklənən innovativ konsepsiya və biznes modellərinin birgə hazırlanmasında da fəal iştirak edir. Blaz Qolob gələcək təmayüllər və rəqəmsal transformasiya barədə şəhər və hökumət rəsmilərinə, eləcə də müxtəlif şirkətlərə məsləhətlər verir.
Konfransın baş tərəfdaşı – “SOCAR”, qızıl sponsorlar – “BP”, “Equinor Azerbaijan”, “Gazprombank”, “Petronas”, gümüş sponsor – “INPEX Corporation”, bürünc sponsorlar – “ABB Limited”, “Baker Hughes A Ge Company”, “Caspian Pipe Coatings”, “Dentons Europe AARPI”, “HUAWEI”, “Lamor Corporation”, “McDermott”, “Nobel Upstream”, “SOCAR” AQS, “Tenaris Connections B.V.”, “Total E&P Absheron”, “Zenith Aran Oil Company LTD”.
Əlavə tədbirlər proqramına yerli və xarici şirkətlərin nümayəndələrinə öz məhsul və xidmətləri barədə sənayenin aparıcı iştirakçılarına məlumat vermək, əməkdaşlıq yollarını müzakirə etmək və öz satışlarının coğrafiyasını genişləndirmək üçün imkan yaradacaq B2B formatlı ikitərəfli görüşlərin təşkili daxildir.
9-cu Xəzər Beynəlxalq  Energetika və Alternativ Enerji Sərgisi
29 may -1 iyun tarixlərində Bakı Ekspo Mərkəzində energetika və bərpa olunan enerji sənayesi nailiyyətlərinin nümayiş olunması sahəsində Xəzəryanı regionun ixtisaslaşmış tədbiri – 9-cu Xəzər Beynəlxalq Energetika və Alternativ Enerji “Caspian Power 2019” sərgisi keçiriləcək. Sərginin rəsmi dəstəyini Azərbaycan Respublikası Energetika Nazirliyi təmin edir. Həmçinin bu il ilk dəfə olaraq “Azərenerji” ASC sərgiyə rəsmi dəstək verir.
Sərgi iştirakçıları arasında Azərbaycan, Belarus, Rusiya, Türkiyə və digər ölkələrdən energetika sahəsində aparıcı texnologiya təchizatçıları yer alır. Sərgidə Kozlov adına Minsk Elektrotexnika Zavodu, Energomera konserni, Luna Elektrik şirkəti və digər eksponentlər tərəfindən transformatorlar, kabellər, elektrik avadanlıqları, enerjiyə qənaət üzrə ən son texnologiyalar və s. məhsullar təqdim olunacaq. Sərginin bölmələri arasında isə energetika və elektrotexnika, alternativ enerji mənbələri, kabel-ötürücü məhsulları, işıqlandırma yer alır.
“Caspian Power 2019” sərgisində enerjidən istifadə üzrə ən son nailiyyətlər təqdim ediləcək və burada elektroenergetika sənayesinin aparıcı nümayəndələri ilə görüşlər keçirmək, ən son texnoloji məhsullar və elektroenergetika sahəsinin inkişaf strategiyaları barədə məlumat almaq, eləcə də perspektiv müqavilələr imzalamaq mümkün olacaqdır.
TƏŞKİLATÇILAR və TƏRƏFDAŞLAR
Beləliklə, sərgilər və konfrans enerji sənayesinin aparıcı təmsilçiləri ilə görüşmək, ən son texnoloji məhsulları görmək, yeni səmərəli və qarşılıqlı faydalı əlaqələr qurmaq və mövcud əlaqələri genişləndirmək, habelə perspektiv müqavilələr imzalamaq üçün unikal imkan yaradacaq. Sərgilərin təşkilatçıları qismində “Iteca Caspian” və “ITE Group” şirkətləri çıxış edirlər. 2019-cu ildə sərginin tərəfdaşları arasında “Greenwich Travel Club” şirkəti (rəsmi turoperator), eləcə də “Qafqaz Hotels and Resorts” “Boulevard Hotel” və “Intourist Hotel Baku” mehmanxanaları (rəsmi otellər) yer alır. “Uşaq zonası” üzrə tərəfdaş - "Bağçam" Uşaq Bağçaları Şəbəkəsidir.

The largest energy sector events in the Caspian region are waiting for you!
From the 29th of May until the 1st of June, the 26th International Caspian Oil & Gas Exhibition, the largest event of the energy sector in the Caspian region, will be hosted at Baku Expo Center. Being a recognized international platform and a key event for the oil and gas industry in the region, the exhibition annually brings together top-level managers to discuss key oil & gas projects in the Caspian region and ensure energy security.
The first Caspian Oil & Gas exhibition was held in 1994 on the threshold of the milestone event that took place in the energy sector. In September of the same year the Contract of the Century which determined basic directions of broadscale development of hydrocarbons resources of the Caspian basin and opened a new epoch in history of the oil sector of the Republic of Azerbaijan, was signed. After the commencement of implementation of this grandiose project, Azerbaijan, led by National Leader Heydar Aliyev, became a symbol of global cooperation for many world countries and companies. The Contract of the Century was not only the first agreement in the whole Caspian region but also a prime example of successful cooperation of Azerbaijan with big foreign investors. This event predetermined major directions of broad-scale development of hydrocarbon resources of the Caspian Sea and paved a way to a new epoch in the oil-gas production history of Azerbaijan. The participation of the President of the Republic of Azerbaijan Mr. Ilham Aliyev in the exhibition’s opening ceremony testifies to its high status. During its many successful years, officials from USA, UK, Turkey and other countries have sent their welcome letters to the exhibition. Caspian Oil and Gas has the quality mark of the international exhibition community UFI, the Global Association of the Exhibition Industry. Receiving the UFI Approved Event mark demonstrates the exhibition’s compliance with international standards.
The Ministry of Energy of the Republic of Azerbaijan and the State Oil Company of the Azerbaijan Republic (SOCAR) provide invaluable support to the Caspian Oil & Gas Exhibition. Among VIP guests this year will be Yury Sentyurin, Secretary General, Gas Exporting Countries Forum (GECF), Kent D. Logsdon, Principal Deputy Assistant Secretary, Bureau of Energy Resources (USA), Amir Hossein Zamaninia, Deputy Oil Minister (Iran), Pál Ságvári, Ambassador at Large of the Ministry of Foreign Affairs and Trade (Hungary), Tomonobu Uchida, President of JOGMEC (Japan) and others.
The status of the event is also indicated by its list of partners and sponsors. SOCAR is the general partner of this main oil and gas event in the region. The Golden Sponsor of the conference is BP. Silver Sponsor – TPAO, Bronze Sponsors: Azeri MI Drilling Fluids, AZFEN, Baku Steel Company, BOS SHELF, Caspian Drilling Company, Сaspian Marine Services, RussNeft, Socar Polymer, Tekfen Construction, Royal IHC. The General Media Partner is Caspian Energy International Media Group. Caspian Oil & Gas exhibition is also supported by the leading local and foreign news agencies, magazines and trade publications.
The list of exhibitors includes leading companies in the oil and energy sector of the world. In 2019, 290 companies from 34 countries, including the CIS countries, France, Germany, Italy, UK, USA, Turkey and others are expected to participate in the exhibition. Belarus Republic, Russia and Germany will hold national stands. They will present a wide range of equipment, services, innovative technologies in the field of oil production and transportation of energy resources, provision of oil and gas storage systems, platforms and floating drilling rigs, pipe laying and pipeline security systems, and maintenance services. For the first time, the exhibition will cover such areas as NDTs and working at heights.
Companies such as Halliburton, Schlumberger, Worley Parsons, which have increased their exhibition space this year, will showcase their innovative products and services to the exhibition guests. The Russian Export Centre, participating in the exhibition for the second year in a row, will gather representatives of the most advanced Russian companies at its stand. Newcomers, making up 24% of exhibitors, include companies from Azerbaijan, China, Kazakhstan, Turkey, Monaco, the Netherlands, India and other countries will present products and services for the oil and gas sector, equipment, uniforms, etc. A detailed list of exhibitors and products can be found at: https://caspianoilgas.az/en-exhibitorslist-2019.html
THE BUSINESS PROGRAM OF THE EXHIBITION
The exhibition will be rich with additional events. Traditionally, B2B meetings will be held, where representatives of local and foreign companies will be able to meet each other face to face to discuss ways of cooperation.
During the exhibition, a lot of attention will be paid to the students and young professionals of the industry. Thus, a tour is planned to familiarise the future industry professionals with the latest industry innovations at the exhibition and establish contacts with representatives of the major oil companies. Also, during the specialised training sessions, representatives of the leading oil companies BP, Halliburton and Leading Supply will share their knowledge and experience with young specialists in the industry. They also will make speeches with the aim of preparing young professionals for future work and job interviews.
The organisers have provided for two new events in this year’s exhibition programme. Thus, for the first time at the Caspian Oil & Gas Exhibition, a session called “Bizimkilər” (Our People) was organised; it is a new brand in the event portfolio of the exhibition partner, Caspian Event Organisers. The name of the session is due to the fact that our compatriots working abroad in the world-famous oil companies will be speakers. The purpose of the session is to bring to the audience the experience of large international companies, to become acquainted with the latest industry and know how. Firudin Safarov, the Senior Project Engineer of SOCAR KBR (London), will give a presentation on a new look at technological engineering, as a chemical engineering industry focused on production and the industrial processes. Tural Yusubov, the Chief Engineer of the Abu Dhabi State Oil Company (ADNOC), who is responsible for project management and the integrity of oil wells, will give a presentation on project and people management methods. He will tell you how to compensate for a shortage of staff at the time of the project’s implementation, maintain motivation among the staff and properly distribute the workforce. Parviz Gafarov, Senior Instrument Engineer at ‘Wood’, will talk about instrumentation and process variables used in the industry, and talk about new technologies.
Another new event will be the Women in Power event, the name of which speaks for itself - this is about women who have achieved success in the energy sector. In the framework of the “Women in Power” session, women representatives, honoured oil specialists, will speak. They will tell a young female audience about their success stories, share experiences, and give valuable tips for building a successful career. Among the speakers are Elmira Ramazanova, Doctor of Technical Sciences, Professor, Director of the Research Institute of Geotechnology and Chemistry of Oil and Gas of the Azerbaijan State Oil Academy, Khatira Mikayilova, Materials Control Inspector of the Halliburton Company, and Gumru Muradova, Technical Specialist at BP.
On the 1st of June, International Children’s Day, the exhibition organisers together with the Yarat Centre for Contemporary Art will host master classes. During the event children will learn about the final products obtained from oil, as well as about the role of oil in the life of the country. Using high-industrial material - liquid bitumen, children will be able to create their own drawings. Exhibition additional Events program: https://caspianoilgas.az/en-content/10.html
26th International Caspian Oil&Gas Conference
The 26th International Caspian Oil & Gas Conference, the largest energy event in the Caspian region, will be held at the Bilgah Beach Hotel from the 30th to the 31st of May 2019. The conference is part of the Caspian Oil & Gas Exhibition, and serves as the main platform for leading experts of not only the oil & gas industry, but also other related sectors. This year’s conference is expected to welcome more than 500 delegates from over 30 countries worldwide.
The format of the 26th Caspian Oil & Gas International Conference is becoming more dynamic. Moreover, participants and delegates will be able to have extended discussions and debates with the use of digital means; a plan is to launch a mobile application sponsored by Gasprombank that will help delegates communicate with speakers online.
Synergy - the path to global improvements; towards energy security and sustainability. This is the name of the plenary session of the annual Caspian Oil & Gas Conference, which gathers representatives of major companies in the oil and gas industry to identify directions for its development and international cooperation. Speakers at the conference will deliver more than 40 reports on the most relevant industry topics such as energy security, digitalization, new export and investment opportunities, environmental safety, energy-efficient and smart cities. A new product from SOCAR, the “Aliya” Artificial Intelligence project, will also be presented at the conference.
Conference speakers include: Rovnag Abdullayev, President of SOCAR; Mr Gary Jones, BP Regional President for Azerbaijan-Georgia-Turkey; Mr Larry Bates, Chief Executive Officer, Managing Director of Nobel Upstream - Nobel Oil E&P; SOCAR Vice Presidents; Regional Manager of PETRPNAS and etc. Conference program: https://bakuenergyforum.az/en-conferenceprogramme/
For the first time, a well-known futurologist from Slovenia, Blaz Golab, specially invited by the organisers to close the current topic “Energy-efficient and Smart Cities: Main Drivers and the Role of the Energy Sector in their Development”, takes part in the conference. Blaz Golab is the author of the concept of the Smart City, consisting of five pillars, including energy. He is also actively involved in the joint creation of innovative concepts and business models supported by new emerging technologies. Blaz Golob advises cities, governments and different companies on future trends and digital transformation.
The general partner of the conference is SOCAR, gold sponsors - BP, Equinor Azerbaijan, Gazprombank, Petronas Azerbaijan, silver sponsor - INPEX Corporation, bronze sponsors - ABB Limited, Baker Hughes A Ge Company, Caspian Pipe Coatings, Dentons Europe AARPI, HUAWEI, Lamor Corporation, McDermott, Nobel Upstream, SOCAR AQS, Tenaris Connections B.V., Total E&P Absheron, Zenith Aran Oil Company LTD.
The programme of additional events will include the organisation of bilateral B2B meetings which will allow representatives of both local and foreign companies to tell about their products and services to leading industry players, discuss cooperation opportunities in detail, and expand the geography of their sales.
9th Caspian International Power and Alternative Energy Exhibition
From the 29th of May until the 1st of June, Baku Expo Center will host the 9th Caspian International Power and Alternative Energy Exhibition, Caspian Power 2019, a specialised event in the Caspian region, demonstrating the achievements of the energy industry and in the field of renewable energy. The exhibition will be held at the same venue alongside the 26th International Caspian Oil & Gas Exhibition. The exhibition is officially supported by the Ministry of Energy of the Republic of Azerbaijan. Also, for the first time this year, the exhibition received official support from Azerenergy.
Among the exhibitors there will be leading companies that supply energy technology from Azerbaijan, Belarus, Russia, Turkey and other countries. The exhibition will be attended by companies such as the Kozlov Minsk Electrotechnical Plant, Concern Energomera, Luna Elektrik and other exhibitors who will present transformers, cables, electrical equipment, the latest energy-saving technologies and much more. Among the sections of the exhibition you will also be able to find power Generation and electrical Equipment, alternative sources of energy, cable and wire products and lighting.
PARTNERS and ORGANISERS
The exhibitions and conference will present the latest achievements in the field of energy use, help you to meet the leading representatives of the power industry, get information about the latest technological developments and strategies for the development of the power industry, as well as conclude promising contracts. The exhibitions and conference are organised by Iteca Caspian and its partner ITE Group. The partners of the exhibitions in 2019 are the tour operator Greenwich Travel Club, Qafqaz Hotels and Resorts and Boulevard Hotel. Child Zone partner is "Bagcam" Network of Kindergartens.