Planlara işğaldan azad edilmiş ərazilərdə və dənizdə layihələrin həyata keçirilməsi daxildir
“Masdar” şirkəti ilk dəfə olaraq Azərbaycan Energetika və Bərpa Olunan Enerji Sərgisində iştirak edir. Ümumilikdə, biz dünyanın 40-dan çox ölkəsində layihələrimizi davam etdiririk və bərpa olunan enerji mənbələri (RES) və dayanıqlı “yaşıl” hidrogen istehsalı üzrə ixtisaslaşmışıq.
Şirkət Azərbaycanda Abşeronun Ələt kəndindən 9 km şimal-qərbdə, 230 MVt gücündə 225 milyon dollar dəyərində günəş elektrik stansiyasının tikintisinə başlayır. Günəş elektrik stansiyası 18 ay ərzində tikiləcək və 110 min ailəni elektrik enerjisi ilə təmin edəcək, bu da Azərbaycana hər il 110 milyon kubmetr qaza qənaət etməyə və atmosferə 200 min ton karbon qazı emissiyasını azaltmağa imkan verəcək.
Biz Azərbaycanda fəaliyyətimizi genişləndirmək istəyirik və artıq Energetika Nazirliyi ilə işğaldan azad edilmiş ərazilərdə və dənizdə işləmək imkanlarını müzakirə edirik.
“Masdar” şirkəti ilə əməkdaşlıq istiqamətləri arasında Qarabağda evlərin damında günəş panellərinin quraşdırılması üçün həll yollarının axtarışı, Qarabağda təxminən 200 MVt gücündə günəş stansiyasının tikintisi perspektivləri var.
“Masdar” şirkətinin layihələri Azərbaycana Yaşıl İqlim Gündəliyinin bir hissəsi olaraq atmosferə daxil olan istixana qazlarının azaldılması üzrə beynəlxalq öhdəliklərini yerinə yetirməyə kömək edəcək.

The plans include the implementation of projects in the liberated territories and at sea
For the first time, Masdar is participating in the Azerbaijan “Power and Renewable Energy” exhibition. Overall, we are implementing projects in more than 40 countries around the world and specialize in the renewable energy sources (RES) and the production of sustainable "green" hydrogen.
In Azerbaijan, the company is starting construction of a $225 million solar power plant with a capacity of 230 MW, 9 km northwest of Alyat village in the Absheron. The solar power plant will be built within 18 months and will provide electricity to 110,000 families, which will allow Azerbaijan to save 110 million cubic meters of gas annually and reduce emissions of 200,000 tons of carbon dioxide into atmosphere.
We want to expand our activities in Azerbaijan and are already discussing with the Ministry of Energy the possibility of working in the liberated territories and at sea.
Among the areas of cooperation with Masdar is the search for solutions for the installation of solar panels on the roofs of houses in Karabakh, the prospects for building a solar power station with a capacity of about 200 MW in Karabakh.
Masdar projects will help Azerbaijan to meet  its international obligations on reduction of  greenhouse gases emissions into the atmosphere as a part of the Global Green Agenda.