Planlara işğaldan azad edilmiş ərazilərdə və dənizdə layihələrin həyata keçirilməsi daxildir
“Masdar” şirkəti ilk dəfə olaraq Azərbaycan Energetika və Bərpa Olunan Enerji Sərgisində iştirak edir. Ümumilikdə, biz dünyanın 40-dan çox ölkəsində layihələrimizi davam etdiririk və bərpa olunan enerji mənbələri (RES) və dayanıqlı “yaşıl” hidrogen istehsalı üzrə ixtisaslaşmışıq.
Şirkət Azərbaycanda Abşeronun Ələt kəndindən 9 km şimal-qərbdə, 230 MVt gücündə 225 milyon dollar dəyərində günəş elektrik stansiyasının tikintisinə başlayır. Günəş elektrik stansiyası 18 ay ərzində tikiləcək və 110 min ailəni elektrik enerjisi ilə təmin edəcək, bu da Azərbaycana hər il 110 milyon kubmetr qaza qənaət etməyə və atmosferə 200 min ton karbon qazı emissiyasını azaltmağa imkan verəcək.
Biz Azərbaycanda fəaliyyətimizi genişləndirmək istəyirik və artıq Energetika Nazirliyi ilə işğaldan azad edilmiş ərazilərdə və dənizdə işləmək imkanlarını müzakirə edirik.
“Masdar” şirkəti ilə əməkdaşlıq istiqamətləri arasında Qarabağda evlərin damında günəş panellərinin quraşdırılması üçün həll yollarının axtarışı, Qarabağda təxminən 200 MVt gücündə günəş stansiyasının tikintisi perspektivləri var.
“Masdar” şirkətinin layihələri Azərbaycana Yaşıl İqlim Gündəliyinin bir hissəsi olaraq atmosferə daxil olan istixana qazlarının azaldılması üzrə beynəlxalq öhdəliklərini yerinə yetirməyə kömək edəcək.

В планах – реализация проектов на освобожденных территориях и на море
Абдулла Заед (Abdulla Zayed), глава бизнес-структуры компании Masdar (ОАЭ) по региону Центральная Азия и РФ
Компания Masdar впервые участвует в азербайджанской выставке «Энергетика и Возобновляемая Энергия». В целом, мы осуществляем проекты более чем в 40 странах мира и специализируемся на возобновляемых источниках энергии (ВИЭ) и производстве экологичного «зеленого» водорода.
В Азербайджане компания начинает строительство солнечной электростанции мощностью 230 МВт и стоимостью $225 млн в 9 км к северо-западу от поселка Алят на Абшероне. СЭС будет построена в течение 18 месяцев и позволит обеспечить электроэнергией 110 тысяч семей, что позволит Азербайджану ежегодно экономить 110 млн кубометров газа и снизить выбросы в атмосферу 200 тыс. тонн углекислого газа.
Мы хотим расширения нашей деятельности в Азербайджане и уже обсуждаем с Министерством энергетики возможности работы на освобожденных территориях и на море.
В числе направлений сотрудничества с Masdar – поиск решений по установке в Карабахе на крышах домов солнечных панелей, перспективы строительства в Карабахе солнечной станции мощностью порядка 200 МВт.
Проекты Masdar помогут Азербайджану выполнить международные обязательства по снижению парниковых газов в атмосферу в рамках Климатической Зеленой повестки.