Elektrik enerjisinə dair operativ məlumatlara əsasən, 2021-ci ilin may ayında respublika üzrə elektrik enerjisinin istehsalı ötən ilin müvafiq dövrü ilə müqayisədə 80,5 mln. kVt·st artaraq 1980,1 mln. kVt·st olub. Ay ərzində elektrik enerjisinin ixracı 15,9 mln. kVt·st, idxalı isə 29,3 mln. kVt·st təşkil edib.
2021-ci ilin yanvar-may aylarında isə respublikada elektrik enerjisinin istehsalı 10 928,0 mln. kVt·st olub. Hesabat dövründə ötən ilin 5 ayına nisbətən elektrik enerjisinin istehsalı İES-lərdə 19,5 mln. kVt·st artaraq 10 115,1 mln. kVt·st, SES-lərdə 110,1 mln. kVt·st artaraq 659,1 mln. kVt·st, digər mənbələr (KES, GES və BMTYZ) üzrə isə 2,0 mln. kVt·st artaraq 153,8 mln. kVt·st olub. Bu dövrdə külək elektrik stansiyalarında 39,0 mln. kVt·st, günəş elektrik stansiyalarında 20,2 mln. kVt·st, bərk məişət tullantılarının yandırılması zavodunda 94,6 mln. kVt·st elektrik enerjisi istehsal edilib.
5 ay ərzində elektrik enerjisinin istehsalı “Azərenerji” ASC üzrə 9790,7 mln. kVt·st (İES-lərdə 9208,5 mln. kVt·st, SES-lərdə 582,2 mln. kVt·st), Naxçıvan MR Dövlət Energetika Xidməti üzrə 161,4 mln. kVt·st (İES-lərdə 73,8 mln. kVt·st, SES-lərdə 69,1 mln. kVt·st, GES-də 18,5 mln. kVt·st), müstəqil elektrik stansiyaları üzrə 947,6 mln. kVt·st, “Azərişıq” ASC üzrə külək elektrik stansiyalarında isə 28,3 mln. kVt·st təşkil edib.
Hesabat dövründə elektrik enerjisinin idxalı 76,6 mln. kVt·st olub. İrandan 14,4 mln. kVt·st, Rusiyadan 39,3 mln. kVt·st, Gürcüstandan isə 22,9 mln. kVt·st elektrik enerjisi idxal edilib.
Cari ilin 5 ayı ərzində elektrik enerjisinin ixracı 569,9 mln. kVt·st olmaqla, ötən ilin müvafiq dövrü ilə müqayisədə 47,7 mln. kVt·st artıb. İrana 14,4 mln. kVt·st, Türkiyəyə 12,7 mln. kVt·st, Rusiyaya 39,4 mln. kVt·st, Gürcüstana isə 503,4 mln. kVt·st elektrik enerjisi ixrac edilib.

Electricity production increased in the republic in May
According to operational data on electricity, electricity production in Azerbaijan increased by 80.5 million kWh reaching to 1980.1 million kWh in May 2021 in comparison with the corresponding period last year. During the month, exports of electricity production amounted to 15.9 million kWh, imports to 29.3 million kWh.
In January-May 2021, electricity production in the republic amounted to 10928.0 million kWh. During the reporting period, electricity generation at TPPs increased by 19.5 mln kWh reaching to 10115.1 mln kWh, at HPPs decreased by 110.1 mln kWh reaching to 659.1 mln kWh, and at other sources (WPP, SPP and Solid household waste plant) increased by 2.0 mln kWh reaching to 153.8 mln kWh in comparison with last year.  39.0 mln kWh of electricity was generated at WPPs, 20.2 mln kWh at SPPs, and 94.6 mln kWh at the solid household waste incineration plant.
During the five months, electricity generation made up 9790.7 mln kWh on "Azerenergy" OJSC ( 9208.5 mln kWh at TPPs, 582.2 mln kWh at HPPs), 161.4 mln kWh on State Energy Agency of Nakhchivan AR (73.8 mln kWh at TPPs, 69.1 mln kWh at HPPs, 18.5 mln kWh at SPP), 947.6 mln kWh on Independent PPs and 28.3 mln kWh at WPPs on Azerishig OJSC.
During the reporting period, electricity imports amounted to 76,6 mln kWh. 14.4 mln kWh was imported from Iran, 39.3 mln kWh from Russia, 22.9 mln kWh electricity from Georgia.
During 5 months of 2021, electricity exports increased by 47.7 mln kWh compared to the same period last year, amounting to 569.9 mln kWh.  14.4 mln kWh electricity was exported to Iran, 12.7 mln kWh to Turkey, 39.4 mln kWh to Russia, 503.4 mln kWh to Georgia.