Energetika naziri Aİ-nin ölkəmizdəki nümayəndəliyinin yeni rəhbərini qəbul edib
Energetika naziri Pərviz Şahbazov Avropa İttifaqının ölkəmizdəki nümayəndəliyinin yeni təyin olunmuş rəhbəri, səfir Peter Mixalkonu qəbul edib.
“Report” nazirliyə istinadən xəbər verir ki, nazir səfiri yeni təyinatı münasibətilə təbrik edib, fəaliyyətində uğurlar arzulayıb. Azərbaycan və Avropa İttifaqı arasında enerji sahəsində mövcud olan uzunmüddətli səmərəli və strateji tərəfdaşlıq münasibətlərindən bəhs edərək, bu istiqamətdə əlaqələrin daha da inkişaf edəcəyinə inamını ifadə edib.
Görüşdə Cənub Qaz Dəhlizi layihəsinin icrası, Azərbaycan qazının Avropa bazarına daxil olması istiqamətində xüsusi əhəmiyyətindən bəhs edilib, gələcəkdə qaz təchizatının coğrafiyasının genişləndirilməsi üçün Avropa İttifaqı ilə birgə əməkdaşlıq imkanları müzakirə olunub.
Bununla yanaşı Avropa İttifaqı “Şərq Tərəfdaşlığı” proqramı çərçivəsində enerji əməkdaşlığının prioritetləri, enerji səmərəliliyi, bərpa olunan enerji sahələrinin inkişafı və qarşılıqlı maraq doğuran bir sıra digər məsələlərlə bağlı fikir mübadiləsi aparılıb.

Министр энергетики принял нового главу делегации ЕС в Азербайджане
Министр энергетики Парвиз Шахбазов принял новоназначенного главу делегации ЕС в Азербайджане, посла Петра Михалко.
Как передает Report со ссылкой на ведомства, министр поздравил посла с новым назначением и пожелал успехов в работе. Говоря о долгосрочном плодотворном и стратегическом партнерстве между Азербайджаном и Европейским союзом в области энергетики, он выразил уверенность, что отношения в этом направлении будут и дальше развиваться.
На встрече обсуждались вопросы реализации проекта Южного газового коридора, особой важности азербайджанского газа для выхода на европейский рынок, а также возможности дальнейшего сотрудничества с Европейским союзом для расширения географии поставок газа.
Они также обменялись мнениями о приоритетах энергетического сотрудничества, энергоэффективности, развития возобновляемых источников энергии и ряде других вопросов, представляющих взаимный интерес в рамках программы Восточного партнерства Европейского Союза.