Dənizdə külək enerjisinə dair Yol Xəritəsinin ilkin layihəsi müzakirə olunub
Xəzər dənizinin Azərbaycan akvatoriyasında külək enerjisindən istifadə üzrə Yol Xəritəsinin ilkin layihəsinin təqdimatı keçirilib.
“Report” Energetika Nazirliyinə istinadən xəbər verir ki, təqdimat energetika naziri Pərviz Şahbazovun Bakıda səfərdə olan enerji üzrə baş mütəxəssis və tapşırıq qrupu rəhbəri xanım Yasemin Orucun başçılıq etdiyi Dünya Bankı missiyasının qəbulu zamanı keçirilib.
Görüşdə layihəyə dair müzakirələr aparılıb. Xəzər dənizinin Azərbaycan akvatoriyasında böyük külək enerjisi potensialından istifadəyə dair müxtəlif ssenarilər nəzərdən keçirilib, pilot və kommersiya layihələrinin reallaşdırıla biləcəyi konkret zonalarda inşa edilə biləcək güclərə dair fikir mübadiləsi aparılıb. Hazırlanmaqda olan yol xəritəsinin sahəyə özəl investisiyaların cəlbinə və gələcəkdə enerji ixracının artırılmasına töhfə verəcəyi vurğulanıb.
Elektrik enerjisi sahəsində liberal enerji bazarı üzrə Yol Xəritəsinin də təqdimatının keçirildiyi iclasda bazarın yaradılması mərhələləri, hər bir mərhələdə atılmalı olan addımlar, bu sahədə dünya təcrübəsi, enerji bazarına və elektrik şəbəkəsinə bərpa olunan enerjinin inteqrasiyası məsələləri haqqında məlumat verilib. Hər iki mövzuda iştirakçıların sualları cavablandırılıb.
Nazirlik və Dünya Bankı arasında gələcək əməkdaşlıq perspektivləri və istiqamətləri müzakirə edilib.

Обсужден предварительный проект дорожной карты по ветроэнергетике в море
Состоялась презентация предварительного проекта дорожной карты по использованию энергии ветра в азербайджанской акватории Каспийского моря.
Как сообщает Report со ссылкой на министерство энергетики, презентация состоялась во время приема министром энергетики Пярвизом Шахбазовым миссии Всемирного банка во главе с главным специалистом по энергетике Ясемин Орудж, которая находится с визитом в Баку.
На встрече были проведены обсуждения проекта. Были рассмотрены различные сценарии использования потенциала ветроэнергетики в азербайджанской акватории Каспийского моря, состоялся обмен мнениями о возможностях строительства мощностей в конкретных зонах, где могут быть реализованы пилотные и коммерческие проекты. Подчеркнуто, что разрабатываемая дорожная карта будет способствовать привлечению частных инвестиций в отрасль и увеличению экспорта энергии в будущем.
На заседании обсуждены перспективы и направления дальнейшего сотрудничества между министерством и Всемирным банком.