Bakı Enerji Həftəsinə 1 gün qalır
2022-ci il iyunun 1-dən 4-dək Azərbaycanın paytaxtında Bakı Enerji Həftəsi keçiriləcək. Müasir zamanda enerji sahəsində mövcud tendensiyaları nəzərə alaraq, Azərbaycanda Bakı Enerji Həftəsi (“Baku Energy Week”) öz brendi altında 3 böyük tədbiri birləşdirdi - 27-ci Beynəlxalq Xəzər Neft və Qaz, 10-cu Yubiley Xəzər Beynəlxalq Energetika və Bərpa olunan Enerji sərgiləri və Bakı Enerji Forumu.
Bakı Enerji Həftəsi Xəzər regionunun neft-qaz və enerji sektorunda ən nüfuzlu tədbir hesab olunur. Bu il sərgilərdə və forumda öz iştirakını 31 ölkədən 250 şirkət iştirak edəcək. Ölkələrin arasında: ABŞ, Almaniya, Azərbaycan, Belarus Respublikası, Birləşmiş Ərəb Əmirlikləri, Böyük Britaniya, Çin, Finlandiya, Fransa, Gürcüstan, Hindistan, Hollandiya, İsrail, İspaniya, İsveçrə, İndoneziya, İtaliya, Qazaxıstan, Macarıstan, Norveç, Rumıniya, Rusiya Federasiyası, Serbiya, Səudiyyə Ərəbistanı, Sinqapur, Türkiyə, Xorvatiya, Yaponiya, Yunanıstan, Özbəkistan.
Tədbirə ənənəvi olaraq Azərbaycan Respublikasının Energetika Nazirliyi və Azərbaycan Respublikası Dövlət Neft Şirkəti (SOCAR) dəstək göstərirlər.
Bakı Enerji Həftəsinin statusunu onun sponsorlarının tərkibi də göstərir:
ACWA Power, bp, Equinor, Masdar, INPEX, Turkiye Petrolleri, Baker Hughes, Microsoft, PASHA Bank, TechnipFMC, Tenaris, TotalEnergies, Uniper, Azeri MI Drilling, AZFEN, Baku Steel Company, Equinor, Caspian Drilling, Caspian Marine Services Limited, Ernst & Young, Global Energy Azerbaijan Management, Tekfen.
İştirakçılar arasında Bos Shelf, Gazprombank, Equinor, Schlumberger və digər şirkətlər çıxış edəcək.
Bakı Enerji Həftəsinə yüksək rütbəli qonaqların gəlməyi gözlənilir:
Serbiya Respublikasının Baş nazirinin müavini (dağ-mədən sənayesi və energetika naziri); Moldovanın Baş nazirin müavini (infrastruktur və regional inkişaf naziri); ABŞ-ın Dövlət katibinin enerji diplomatiyası üzrə köməkçisinin müavini; Avropa Komissiyasının Energetika üzrə Baş İdarənin direktoru; Rumıniya, Bolqarıstan, Qazaxıstanın Energetika nazirləri; İran İslam Respublikasının neft naziri; Beynəlxalq Enerji Forumun baş katibi; Qaz İxrac Edən Ölkələr Forumunun baş katibi; İtaliyanın Ekoloji keçid nazirliyinin dövlət katibinin müavini; İndoneziyanın Neft və qazın baş direktoru (Energetika və Mineral Ehtiyatlar Nazirliyi); Hindistan Respublikasının Enerji Nazirliyinin əlavə katibi; İdarə Heyətinin üzvü və İcraçı direktor (Bulgargaz EAD); TANAP Konsorsiumunun Baş direktoru.
Bakı Enerji Həftəsinin əlavə tədbirlər proqramını çərcivəsində ənənəvi olaraq İkitərəfli Biznes Görüşləri (B2B) keçiriləcək. Aktual mövzuları keçiriləcək sessiyalar əhatə edəcək: “Neft və Qaz sənayesində avtomatlaşdırma üzrə qabaqcıl həllər”,  “Neft sənayesində SƏTƏM idarəetməsi”, “Xüsusi tətbiqlər üçün böyük diametrli borular”, Müştərilər  vs Təchizatçılar “Neft və Qaz bazarının tələbatında olunan təchizatçı necə olmaq olar”, Texnologiyalar - Dronlar, avadanlıqlar/robotlar, AGT Low Carbon, Bərpa olunan enerji, “Elektrik sənayesində qadınlar”, Agility, “Azərbaycanın enerji sənayesinə səyahət və gələcəyə baxış”. Həmçinin iştirakçı şirkətlərin təqdimatları da keçiriləcək.
Bakı Ekspo Mərkəzində Xəzəryanı regionun energetika sektorunda ən böyük tədbir – 27-ci Beynəlxalq Xəzər Neft və Qaz “Caspian Oil & Gas” 2022 sərgisi keçiriləcək. Xəzər Neft və Qaz sərgisi Azərbaycan Respublikasının müstəqillik əldə etdiyi tarixdən bəri keçirilən ilk sərgidir. Regionda neft-qaz sənayesinin əsas tədbiri və tanınmış beynəlxalq platforması olan Xəzər Neft və Qaz “Caspian Oil & Gas” sərgisi hər il Xəzəryanı regionun əsas neft-qaz layihələrinin müzakirəsi və enerji təhlükəsizliyinin təmin olunması məqsədi ilə ən yüksək səviyyəli rəhbər işçilərini öz meydançasında bir araya gətirir.
“Xəzər Neft və Qaz” sərginin keçirilməsi təşəbbüsü ümummilli lider Heydər Əliyev tərəfindən dəstəklənib. O vaxtdan bəri “Xəzər Neft və Qaz” sərgisi neft, qaz və energetika sahəsində aparıcı mütəxəssislərin görüş yeri olub, burada gələcək əməkdaşlığa dair memorandumlar, müqavilələr imzalanıb. Sərgi yarandığı ilk günlərdən Respublika rəhbərliyinin ciddi diqqəti altındadır. Hər il Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyevin açılış mərasimində iştirakı sərginin yüksək statusunu bir daha təsdiqləyir. Uzun illər uğur qazandıqları üçün sərgiyə ABŞ, Böyük Britaniya, Türkiyə və digər ölkələrin birinci şəxsləri öz təbrik məktubları göndəriblər.
Sərgidə Almaniya, Rumıniya, Rusiya Milli pavilyonlar iştirak edəcək. Bu ilin yenilikləri arasında: bərpa olunan enerji sahəsində pilot layihələr, yaşıl enerji zonası, dəniz külək enerjisi potensialı, anlaşma Memorandumları, yaşıl hidrogen və ixrac məsələləri.
Şirkətlər neft hasilatı və enerji daşıyıcılarının nəqli, neft və qazın saxlanması üçün anbar sistemlərinin təmin edilməsi və servis xidmətləri sahəsində innovativ texnologiyaları, habelə regionun mövcud və gələcək neft-qaz layihələrini və bir sıra digər nailiyyətləri nümayiş etdirəcəklər.
Ənənəvi “Xəzər Neft və Qaz” sərgisi növbəti dəfə dünyanın müxtəlif ölkələrindən energetika sənayesinin liderlərini bir araya gətirəcək.
Bu il Xəzər Beynəlxalq Energetika və Bərpa Olunan Enerji Sərgisi “Caspian Power” 10 illik yubileyini qeyd edir. Ənənəvi olaraq, Beynəlxalq Xəzər Neft və Qaz sərgisi ilə eyni platformada Xəzəryanı regionun enerji səmərəliliyi və bərpa olunan enerji sahəsində yeganə ixtisaslaşmış tədbiri olan 10-cu Xəzər Beynəlxalq Energetika və Bərpa Olunan Enerji “Caspian Power” 2022 sərgisi keçiriləcək. Sərginin ekspozisiyası beynəlxalq və yerli şirkətlərinin energetika və bərpa olunan enerji mənbələrinin inkişafı və istifadəsi sahəsində ən son təkliflərini təqdim edəcək. Bu gün Azərbaycan ardıcıl enerji siyasətini uğurla həyata keçirir və regionda hökm sürən sabitlik və enerji təhlükəsizliyi məhz bu siyasətin nəticəsidir. Qarabağda işğaldan azad edilmiş ərazilər “yaşıl enerji” ilə təmin olunması üçün bərpa olunan enerji mənbələri üzrə investisiyalar və birgə layihələr sahəsində əməkdaşlıq imkanları genişlənəcəkdir.
2 – 3 İyun tarixlərində Bakı Konqres Mərkəzində Bakı Enerji Forumu keçiriləcək. Tədbirdə qlobal enerji perspektivləri, yaşıl enerjiyə keçidin maliyyələşdirilməsi, qaz təchizatı, Хəzər regionunda kəşfiyyat və hasilat imkanlarının xəritəsi, və bir sıra digər aktual mövzular ətrafında müzakirələr aparılacaq.
Bu il forumda dünyanın 20 ölkəsindən 400-dən çox nümayəndə iştirak edir. Forumun proqramına 50 məruzəçinin 25 mövzusu daxildir. Plenar iclas “Enerji keçid dövründə dəyişən dünyada yeni imkanlar və problemlər” mövzusuna həsr olunub.
Forumun proqramına aktual mövzular da daxil edilib: Qlobal enerji perspektivləri; Xalis sifira aparan yol; Enerji sektorunda az karbonlu gələcəyə keçid üçün kadr potensiali; Xəzər regionunda kəşfiyyat və hasilat imkanlarin xəritəsi; Ekoloji və sənaye təhlükəsizliyin təmin edilməsi: yeni yanaşma və yeni texnologiyalar; Neft-kimya kompleksinin inkişaf perspektivləri: cari və gələcək layihələr; Xüsusi sessiya: “Azərbaycanda dənizdə külək enerjisinin yol xəritəsi” World Bankın təşəbbüsü ilə Bakı Enerji Forumunun çərçivəsində keçiriləcək.
Аzərbaycan dövlət neft və sənaye universiteti və bp eksploreyşn (kaspian si) limited şirkəti arasinda bərpa olunan enerji mənbələri üzrə ali təhsil proqraminin həyata keçirilməsi ilə bağlı çərçivə sazişi də imzalanacaq.
Tədbirin məruzəçiləri arasında: Azərbaycan, Bolqarıstan, Rumıniya energetika nazirləri; Moldova və Serbiyanın baş nazir müavinləri; Qaz İxrac Edən Ölkələr Forumunun baş katibi (GECF); Türkiyənin energetika nazirinin müavini; ABŞ-nın enerji ehtiyatları bürosunun və Avropa komissiyasının nümayəndələri; SOCAR, bp, TPAO, Equinor, Uniper, Tenaris, TotalEnergies, Masdar, ACWA Power və digər enerji sektorunun şirkət rəhbərlərinin çıxışları.
Yerli və xarici şirkətlərin nümayəndələrinin ünsiyyət qurmasına və mümkün əməkdaşlığın bütün aspektlərini ətraflı müzakirə etməyə imkan verəcək ikitərəfli B2B işgüzar görüşlər forumun proqramına daxildir.
Forumun möhtəşəm yekunu Qarabağın işğaldan azad edilmiş ərazilərində baş tutacaq. İyunun 4-də Şuşa şəhərində Bakı Enerji Forumunun iştirakçıları ilə sessiya keçiriləcək.
Beləliklə, sərgilər və forum enerji sənayesinin aparıcı təmsilçiləri ilə görüşmək, ən son texnoloji məhsulları görmək, yeni səmərəli və qarşılıqlı faydalı əlaqələr qurmaq və mövcud əlaqələri genişləndirmək, habelə perspektiv müqavilələr imzalamaq üçün unikal imkan yaradacaq.
Tədbirlərin təşkilatçıları “Iteca Caspian” və onun beynəlxalq tərəfdaşlarıdır. 2022-ci ildə sərginin tərəfdaşları arasında “Hilton Baku” mehmanxanası (rəsmi otel) yer alır. “Uşaq zonası” üzrə tərəfdaş - "Bağçam" Uşaq Bağçaları Şəbəkəsidir.

From 1 to 4 June 2022, the Baku Energy Week will be held in the capital of Azerbaijan. Taking into account current trends in the energy sector, the Baku Energy Week in Azerbaijan has united 3 major events under its brand - the 27th Caspian Oil and Gas International Exhibition, the 10th Anniversary Caspian International Energy and Renewable Energy Exhibition and the Baku Energy Forum.
Baku Energy Week is the most prestigious event in the oil and gas and energy sector of the Caspian region. This year, 250 companies from 31 countries of the world will take part in the exhibitions and the forum. Among countries: Azerbaijan, Belarus, Great Britain, Hungary, Germany, Greece, Georgia, Israel, Indonesia, Spain, Italy, India, Kazakhstan, China, Netherlands, Norway, United Arab Emirates, Russian Federation, Romania, Saudi Arabia, Serbia, Singapore, USA, Turkey, Uzbekistan, Finland, France, Croatia, Switzerland and Japan.
The event is traditionally held with the support of the Ministry of Energy of the Republic of Azerbaijan and the State Oil Company of the Republic of Azerbaijan (SOCAR).
The status of the Baku Energy Week is also reflected in the composition of its sponsors:
ACWA Power, bp, Equinor, Masdar, INPEX, Turkiye Petrolleri, Baker Hughes, Microsoft, PASHA Bank, TechnipFMC, Tenaris, TotalEnergies, Uniper, Azeri MI Drilling, AZFEN, Baku Steel Company, Equinor, Caspian Drilling, Caspian Marine Services Limited, Ernst & Young, Global Energy Azerbaijan Management, Tekfen.
Among the participants will be such large companies as Bos Shelf, Gazprombank, Equinor, Schlumberger and others.
The Baku Energy Week is expected to be attended by such high-ranking guests as:
Deputy Prime Minister of the Republic of Serbia (Minister of Mining and Energy); Deputy Prime Minister of Moldova (Minister of Infrastructure and Regional Development); Deputy Assistant Secretary of State for Energy Diplomacy; General Director of the Directorate-General for Energy of the European Commission; Energy Ministers of Romania, Bulgaria and Kazakhstan; Minister of Oil of the Islamic Republic of Iran; General Secretary of the International Energy Forum; General Secretary of the Gas Exporting Countries Forum; Deputy Secretary of State, Italian Ministry of Ecological Transition; Indonesian Director General for Oil and Gas (Ministry of Energy and Mineral Resources); Additional Secretary, Department of Energy, Republic of India; Member of the Board and Executive Director (Bulgargaz EAD); General Director of the TANAP Consortium.
As part of the additional program of the Baku Energy Week, bilateral business meetings (B2B) will traditionally be held. Thematic sessions will cover the following topics: “Advanced automation solutions in the Oil and Gas industry”, “HSE-management in the Oil and Gas industry”, “Large diameter pipes for specific applications”, Clients vs Vendors “How to become a demanded vendor in the Oil and Gas market”, Technologies - Drones, crawlers/robots, AGT Low Carbon, Renewables, “Women in power industries”, Agility, “Travel to the energy industry of Azerbaijan and a look into the future”. There will also be presentations of participating companies.
The 27th International Caspian Oil and Gas Exhibition is the largest event in the energy sector of the Caspian region. Caspian Oil & Gas Exhibition is the first exhibition held since the independence of the Republic of Azerbaijan. The Caspian Oil and Gas Exhibition is a well-known event in the region's oil and gas industry, as well as an international platform that annually gathers top executives to discuss key oil and gas projects in the Caspian region and ensure energy security.
The initiative to hold the Caspian Oil and Gas exhibition was supported by national leader Heydar Aliyev. Since then, the Caspian Oil and Gas exhibition has been a meeting place for leading experts in the oil and gas and energy sectors, where memorandums and agreements on future cooperation were signed. From the first days of its existence, the exhibition has been under the close attention of the republican leadership. The annual participation of the President of the Republic of Azerbaijan Ilham Aliyev in the opening ceremony once again confirms the high status of the exhibition. The leaders of the USA, Great Britain, Turkey and other countries sent congratulatory letters to the exhibition in connection with its long-standing success.
The national pavilions of Germany, Russia and Romania will take part in the exhibition. This year's innovations include renewable energy pilot projects, a green energy zone, offshore wind potential, Memorandums, green hydrogen and export issues.
The companies will demonstrate innovative technologies in the field of oil production and energy transportation, storage of oil and gas systems and services, as well as current and prospective oil and gas projects in the region and a number of other achievements.
The traditional exhibition "Caspian Oil and Gas" will again bring together the leaders of the energy industry from around the world.
This year the Caspian International "Power and Renewable Energy" Exhibition celebrates its 10th anniversary. The traditional Caspian Power 2022 exhibition, which is the only specialized event in the field of energy and renewable energy sources in the Caspian region, will be held at the same venue as the “Caspian Oil and Gas” Exhibition. The exhibition will present the latest proposals of international and local companies in the field of development and use of energy and renewable energy sources. Today, Azerbaijan is successfully implementing a consistent energy policy, which results in stability and energy security in the region. Opportunities for cooperation in the field of investments in renewable energy and joint projects to provide the liberated territories in Karabakh with "green energy" will be expanded.
The Baku Energy Forum will be held on June 2-3 at the Baku Convention Center. The event will focus on global energy prospects, financing the transition to green Energy, gaz supplies, a map of exploration, production opportunities in the Caspian region and a number of other topical issues.
This year more than 400 delegates from 20 countries of the world take part in the forum. The forum program includes 25 topics from 50 speakers. The plenary session was devoted to energy in transition: new opportunities and challenges in a changing world.
Related topics have been added to the forum program: Global energy outlook; Path to net zero; Unlockıng workforce potentıal for transition towards a lower carbon future ın the energy sector; Ensuring environmental and industrial safety: latest approaches and new Technologies; Mapping exploration and production opportunities in the Caspian region; Oil refining and petrochemistry sector: current projects and development prospects; Gas dialogue: the role of gas infrastructure in the decarbonised period.
Also, at the initiative of the World Bank, a special session will be held within the framework of the Baku Energy Forum: Azerbaijan offshore wind roadmap. The signing of the Agreement on the implementation of the Higher Renewable Energy Program between bp and the Azerbaijan State University of Oil and Industry is expected.
Among the speakers of the forum: Ministers of Energy of the Republic of Azerbaijan, Bulgaria, Romania; Deputy Prime Ministers of Moldova and Serbia; Deputy Minister of Energy of Turkey; representatives of the Bureau of Energy Resources (USA), the European Economic Commission (ECE); Secretary General of the Gas Exporting Countries Forum (GECF); heads of companies such as: SOCAR, bp, TPAO, Equinor, Uniper, Tenaris, TotalEnergies, Masdar, ACWA Power, and a number of the most key companies in the energy sector.
The forum program includes bilateral business meetings in the B2B format, which will allow representatives of local and foreign companies to communicate and discuss in detail all aspects of possible cooperation.
The ceremonial end of the forum will take place in the liberated territories of Karabakh. On June 4, Shusha will host a session with the participants of the Baku Energy Forum.
Thus, the exhibitions and forum will provide a unique opportunity to meet with leading representatives of the energy industry, see the latest technological products, build new effective and mutually beneficial relationships and expand existing ones, as well as sign new promising agreements.
The event is organized by Iteca Caspian and its international partners. Among the partners of the Baku Energy Week 2022 is the Hilton Baku hotel, as well as the network of kindergartens "Bağçam" is a partner of the "Children's Zone".