Bakı Enerji Həftəsinə 1 gün qalır
2022-ci il iyunun 1-dən 4-dək Azərbaycanın paytaxtında Bakı Enerji Həftəsi keçiriləcək. Müasir zamanda enerji sahəsində mövcud tendensiyaları nəzərə alaraq, Azərbaycanda Bakı Enerji Həftəsi (“Baku Energy Week”) öz brendi altında 3 böyük tədbiri birləşdirdi - 27-ci Beynəlxalq Xəzər Neft və Qaz, 10-cu Yubiley Xəzər Beynəlxalq Energetika və Bərpa olunan Enerji sərgiləri və Bakı Enerji Forumu.
Bakı Enerji Həftəsi Xəzər regionunun neft-qaz və enerji sektorunda ən nüfuzlu tədbir hesab olunur. Bu il sərgilərdə və forumda öz iştirakını 31 ölkədən 250 şirkət iştirak edəcək. Ölkələrin arasında: ABŞ, Almaniya, Azərbaycan, Belarus Respublikası, Birləşmiş Ərəb Əmirlikləri, Böyük Britaniya, Çin, Finlandiya, Fransa, Gürcüstan, Hindistan, Hollandiya, İsrail, İspaniya, İsveçrə, İndoneziya, İtaliya, Qazaxıstan, Macarıstan, Norveç, Rumıniya, Rusiya Federasiyası, Serbiya, Səudiyyə Ərəbistanı, Sinqapur, Türkiyə, Xorvatiya, Yaponiya, Yunanıstan, Özbəkistan.
Tədbirə ənənəvi olaraq Azərbaycan Respublikasının Energetika Nazirliyi və Azərbaycan Respublikası Dövlət Neft Şirkəti (SOCAR) dəstək göstərirlər.
Bakı Enerji Həftəsinin statusunu onun sponsorlarının tərkibi də göstərir:
ACWA Power, bp, Equinor, Masdar, INPEX, Turkiye Petrolleri, Baker Hughes, Microsoft, PASHA Bank, TechnipFMC, Tenaris, TotalEnergies, Uniper, Azeri MI Drilling, AZFEN, Baku Steel Company, Equinor, Caspian Drilling, Caspian Marine Services Limited, Ernst & Young, Global Energy Azerbaijan Management, Tekfen.
İştirakçılar arasında Bos Shelf, Gazprombank, Equinor, Schlumberger və digər şirkətlər çıxış edəcək.
Bakı Enerji Həftəsinə yüksək rütbəli qonaqların gəlməyi gözlənilir:
Serbiya Respublikasının Baş nazirinin müavini (dağ-mədən sənayesi və energetika naziri); Moldovanın Baş nazirin müavini (infrastruktur və regional inkişaf naziri); ABŞ-ın Dövlət katibinin enerji diplomatiyası üzrə köməkçisinin müavini; Avropa Komissiyasının Energetika üzrə Baş İdarənin direktoru; Rumıniya, Bolqarıstan, Qazaxıstanın Energetika nazirləri; İran İslam Respublikasının neft naziri; Beynəlxalq Enerji Forumun baş katibi; Qaz İxrac Edən Ölkələr Forumunun baş katibi; İtaliyanın Ekoloji keçid nazirliyinin dövlət katibinin müavini; İndoneziyanın Neft və qazın baş direktoru (Energetika və Mineral Ehtiyatlar Nazirliyi); Hindistan Respublikasının Enerji Nazirliyinin əlavə katibi; İdarə Heyətinin üzvü və İcraçı direktor (Bulgargaz EAD); TANAP Konsorsiumunun Baş direktoru.
Bakı Enerji Həftəsinin əlavə tədbirlər proqramını çərcivəsində ənənəvi olaraq İkitərəfli Biznes Görüşləri (B2B) keçiriləcək. Aktual mövzuları keçiriləcək sessiyalar əhatə edəcək: “Neft və Qaz sənayesində avtomatlaşdırma üzrə qabaqcıl həllər”,  “Neft sənayesində SƏTƏM idarəetməsi”, “Xüsusi tətbiqlər üçün böyük diametrli borular”, Müştərilər  vs Təchizatçılar “Neft və Qaz bazarının tələbatında olunan təchizatçı necə olmaq olar”, Texnologiyalar - Dronlar, avadanlıqlar/robotlar, AGT Low Carbon, Bərpa olunan enerji, “Elektrik sənayesində qadınlar”, Agility, “Azərbaycanın enerji sənayesinə səyahət və gələcəyə baxış”. Həmçinin iştirakçı şirkətlərin təqdimatları da keçiriləcək.
Bakı Ekspo Mərkəzində Xəzəryanı regionun energetika sektorunda ən böyük tədbir – 27-ci Beynəlxalq Xəzər Neft və Qaz “Caspian Oil & Gas” 2022 sərgisi keçiriləcək. Xəzər Neft və Qaz sərgisi Azərbaycan Respublikasının müstəqillik əldə etdiyi tarixdən bəri keçirilən ilk sərgidir. Regionda neft-qaz sənayesinin əsas tədbiri və tanınmış beynəlxalq platforması olan Xəzər Neft və Qaz “Caspian Oil & Gas” sərgisi hər il Xəzəryanı regionun əsas neft-qaz layihələrinin müzakirəsi və enerji təhlükəsizliyinin təmin olunması məqsədi ilə ən yüksək səviyyəli rəhbər işçilərini öz meydançasında bir araya gətirir.
“Xəzər Neft və Qaz” sərginin keçirilməsi təşəbbüsü ümummilli lider Heydər Əliyev tərəfindən dəstəklənib. O vaxtdan bəri “Xəzər Neft və Qaz” sərgisi neft, qaz və energetika sahəsində aparıcı mütəxəssislərin görüş yeri olub, burada gələcək əməkdaşlığa dair memorandumlar, müqavilələr imzalanıb. Sərgi yarandığı ilk günlərdən Respublika rəhbərliyinin ciddi diqqəti altındadır. Hər il Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyevin açılış mərasimində iştirakı sərginin yüksək statusunu bir daha təsdiqləyir. Uzun illər uğur qazandıqları üçün sərgiyə ABŞ, Böyük Britaniya, Türkiyə və digər ölkələrin birinci şəxsləri öz təbrik məktubları göndəriblər.
Sərgidə Almaniya, Rumıniya, Rusiya Milli pavilyonlar iştirak edəcək. Bu ilin yenilikləri arasında: bərpa olunan enerji sahəsində pilot layihələr, yaşıl enerji zonası, dəniz külək enerjisi potensialı, anlaşma Memorandumları, yaşıl hidrogen və ixrac məsələləri.
Şirkətlər neft hasilatı və enerji daşıyıcılarının nəqli, neft və qazın saxlanması üçün anbar sistemlərinin təmin edilməsi və servis xidmətləri sahəsində innovativ texnologiyaları, habelə regionun mövcud və gələcək neft-qaz layihələrini və bir sıra digər nailiyyətləri nümayiş etdirəcəklər.
Ənənəvi “Xəzər Neft və Qaz” sərgisi növbəti dəfə dünyanın müxtəlif ölkələrindən energetika sənayesinin liderlərini bir araya gətirəcək.
Bu il Xəzər Beynəlxalq Energetika və Bərpa Olunan Enerji Sərgisi “Caspian Power” 10 illik yubileyini qeyd edir. Ənənəvi olaraq, Beynəlxalq Xəzər Neft və Qaz sərgisi ilə eyni platformada Xəzəryanı regionun enerji səmərəliliyi və bərpa olunan enerji sahəsində yeganə ixtisaslaşmış tədbiri olan 10-cu Xəzər Beynəlxalq Energetika və Bərpa Olunan Enerji “Caspian Power” 2022 sərgisi keçiriləcək. Sərginin ekspozisiyası beynəlxalq və yerli şirkətlərinin energetika və bərpa olunan enerji mənbələrinin inkişafı və istifadəsi sahəsində ən son təkliflərini təqdim edəcək. Bu gün Azərbaycan ardıcıl enerji siyasətini uğurla həyata keçirir və regionda hökm sürən sabitlik və enerji təhlükəsizliyi məhz bu siyasətin nəticəsidir. Qarabağda işğaldan azad edilmiş ərazilər “yaşıl enerji” ilə təmin olunması üçün bərpa olunan enerji mənbələri üzrə investisiyalar və birgə layihələr sahəsində əməkdaşlıq imkanları genişlənəcəkdir.
2 – 3 İyun tarixlərində Bakı Konqres Mərkəzində Bakı Enerji Forumu keçiriləcək. Tədbirdə qlobal enerji perspektivləri, yaşıl enerjiyə keçidin maliyyələşdirilməsi, qaz təchizatı, Хəzər regionunda kəşfiyyat və hasilat imkanlarının xəritəsi, və bir sıra digər aktual mövzular ətrafında müzakirələr aparılacaq.
Bu il forumda dünyanın 20 ölkəsindən 400-dən çox nümayəndə iştirak edir. Forumun proqramına 50 məruzəçinin 25 mövzusu daxildir. Plenar iclas “Enerji keçid dövründə dəyişən dünyada yeni imkanlar və problemlər” mövzusuna həsr olunub.
Forumun proqramına aktual mövzular da daxil edilib: Qlobal enerji perspektivləri; Xalis sifira aparan yol; Enerji sektorunda az karbonlu gələcəyə keçid üçün kadr potensiali; Xəzər regionunda kəşfiyyat və hasilat imkanlarin xəritəsi; Ekoloji və sənaye təhlükəsizliyin təmin edilməsi: yeni yanaşma və yeni texnologiyalar; Neft-kimya kompleksinin inkişaf perspektivləri: cari və gələcək layihələr; Xüsusi sessiya: “Azərbaycanda dənizdə külək enerjisinin yol xəritəsi” World Bankın təşəbbüsü ilə Bakı Enerji Forumunun çərçivəsində keçiriləcək.
Аzərbaycan dövlət neft və sənaye universiteti və bp eksploreyşn (kaspian si) limited şirkəti arasinda bərpa olunan enerji mənbələri üzrə ali təhsil proqraminin həyata keçirilməsi ilə bağlı çərçivə sazişi də imzalanacaq.
Tədbirin məruzəçiləri arasında: Azərbaycan, Bolqarıstan, Rumıniya energetika nazirləri; Moldova və Serbiyanın baş nazir müavinləri; Qaz İxrac Edən Ölkələr Forumunun baş katibi (GECF); Türkiyənin energetika nazirinin müavini; ABŞ-nın enerji ehtiyatları bürosunun və Avropa komissiyasının nümayəndələri; SOCAR, bp, TPAO, Equinor, Uniper, Tenaris, TotalEnergies, Masdar, ACWA Power və digər enerji sektorunun şirkət rəhbərlərinin çıxışları.
Yerli və xarici şirkətlərin nümayəndələrinin ünsiyyət qurmasına və mümkün əməkdaşlığın bütün aspektlərini ətraflı müzakirə etməyə imkan verəcək ikitərəfli B2B işgüzar görüşlər forumun proqramına daxildir.
Forumun möhtəşəm yekunu Qarabağın işğaldan azad edilmiş ərazilərində baş tutacaq. İyunun 4-də Şuşa şəhərində Bakı Enerji Forumunun iştirakçıları ilə sessiya keçiriləcək.
Beləliklə, sərgilər və forum enerji sənayesinin aparıcı təmsilçiləri ilə görüşmək, ən son texnoloji məhsulları görmək, yeni səmərəli və qarşılıqlı faydalı əlaqələr qurmaq və mövcud əlaqələri genişləndirmək, habelə perspektiv müqavilələr imzalamaq üçün unikal imkan yaradacaq.
Tədbirlərin təşkilatçıları “Iteca Caspian” və onun beynəlxalq tərəfdaşlarıdır. 2022-ci ildə sərginin tərəfdaşları arasında “Hilton Baku” mehmanxanası (rəsmi otel) yer alır. “Uşaq zonası” üzrə tərəfdaş - "Bağçam" Uşaq Bağçaları Şəbəkəsidir.

До Бакинской Энергетической Недели остается 1 день
С 1 по 4 июня 2022 года в столице Азербайджана пройдет Бакинская Энергетическая Неделя. Учитывая современные тенденции в энергетическом секторе, Бакинская Энергетическая Неделя в Азербайджане объединила под своим брендом 3 крупных мероприятия – 27-ю Международную Выставку «Нефть и Газ Каспия», 10-ю Юбилейную Каспийскую Международную Выставку «Энергетика и Возобновляемая Энергия» и Бакинский Энергетический Форум.
Бакинская Энергетическая Неделя – самое престижное мероприятие в нефтегазовой и энергетической сфере Каспийского региона. В этом году на выставках и форуме примут участие 250 компаний из 31 страны мира. Среди стран: Азербайджан, Беларусь, Великобритания, Венгрия, Германия, Греция, Грузия, Израиль, Индонезия, Испания, Италия, Индия, Казахстан, Китай, Нидерланды, Норвегия, Объединенные Арабские Эмираты, Российская Федерация, Румыния, Саудовская Аравия, Сербия, Сингапур, США, Турция, Узбекистан, Финляндия, Франция, Хорватия, Швейцария, Япония.
Мероприятие традиционно проводится при поддержке Министерства энергетики Азербайджанской Республики и Государственной нефтяной компании Азербайджанской Республики (SOCAR).
Статус Бакинской Энергетической Недели также отражается в составе ее спонсоров:
ACWA Power, bp, Equinor, Masdar, INPEX, Turkiye Petrolleri, Baker Hughes, Microsoft, PASHA Bank, TechnipFMC, Tenaris, TotalEnergies, Uniper, Azeri MI Drilling, AZFEN, Baku Steel Company, Equinor, Caspian Drilling, Caspian Marine Services Limited, Ernst & Young, Global Energy Azerbaijan Management, Tekfen.
Среди участников будут такие крупные компании как Schlumberger, Bos Shelf, Equinor,  Gazprombank и другие.
На Бакинской Энергетической Неделе ожидается участие таких высокопоставленных гостей как:
Заместитель премьер-министра Республики Сербия (министр горнодобывающей промышленности и энергетики); заместитель премьер-министра Молдовы (министр инфраструктуры и регионального развития); заместитель помощника госсекретаря США по энергетической дипломатии; Генеральный директор Генерального директората по энергетике Европейской комиссии; Министры энергетики Румынии, Болгарии и Казахстана; министр нефти Исламской Республики Иран; Генеральный секретарь Международного энергетического форума; Генеральный секретарь Форума стран-экспортеров газа; Заместитель государственного секретаря итальянского министерства экологического перехода; Генеральный директор по нефти и газу Индонезии (Министерство энергетики и минеральных ресурсов); Дополнительный секретарь Министерства энергетики Республики Индии; член правления и исполнительный директор (Булгаргаз ЕАД); Генеральный директор Консорциума TANAP.
В рамках дополнительной программы Бакинской Энергетической Недели традиционно пройдут двусторонние деловые встречи (B2B). Тематические сессии будут охватывать следующие темы: «Передовые решения для автоматизации в нефтегазовой отрасли», «HSE-менеджмент в нефтяной отрасли», «Трубы большого диаметра специального назначения», Clients vs Vendors «Как стать востребованным поставщиком на нефтегазовом рынке», Технологии – Дроны, краулеры/роботы, AGT Low Carbon, Возобновляемые источники энергии, «Женщины в энергетике», Аджилити, «Путешествие в энергетику Азербайджана и взгляд в будущее».
27-я Международная Выставка «Нефть и Газ Каспия» - крупнейшее событие в энергетическом секторе Каспийского региона. Выставка «Нефть и газ Каспия» является первой выставкой, проводимой с момента обретения независимости Азербайджанской Республикой. Выставка «Нефть и газ Каспия» — известное событие нефтегазовой отрасли региона, а так же международная площадка, ежегодно собирающая руководителей высшего звена для обсуждения ключевых нефтегазовых проектов Каспийского региона и обеспечения энергетической безопасности.
Инициативу проведения выставки «Нефть и газ Каспия» поддержал общенациональный лидер Гейдар Алиев. С тех пор выставка «Нефть и газ Каспия» является местом встречи ведущих специалистов нефтегазового и энергетического секторов, где были подписаны меморандумы и соглашения о будущем сотрудничестве. С первых дней существования выставка находится под пристальным вниманием республиканского руководства. Ежегодное участие Президента Азербайджанской Республики Ильхама Алиева в церемонии открытия еще раз подтверждает высокий статус выставки. Руководители США, Великобритании, Турции и других стран направили выставке поздравительные письма в связи с многолетним успехом.
В выставке примут участие национальные павильоны Германии, России и Румынии. Среди нововведений этого года: пилотные проекты в области возобновляемых источников энергии, зона зеленой энергии, морской ветроэнергетический потенциал, Меморандумы о взаимопонимании, зеленый водород и вопросы экспорта.
Компании продемонстрируют инновационные технологии в области добычи нефти и транспортировки энергии, хранения нефтегазовых систем и услуг, а также текущие и перспективные нефтегазовые проекты в регионе и ряд других достижений.
Традиционная выставка «Нефть и газ Каспия» вновь соберет лидеров энергетической отрасли со всего мира.
В этом году Каспийская Международная Выставка «Энергетика и Возобновляемая Энергия» отмечает свое 10-летие. Традиционная выставка Caspian Power 2022, является единственным специализированным мероприятием в области энергетики и возобновляемых источников энергии в Каспийском регионе, пройдет на одной площадке с Международная Выставкой «Нефть и Газ Каспия». На выставке будут представлены последние предложения международных и местных компаний в области развития и использования энергетики и возобновляемых источников энергии. Сегодня Азербайджан успешно реализует последовательную энергетическую политику, результатом которой являются стабильность и энергетическая безопасность в регионе. Будут расширены возможности сотрудничества в сфере инвестиций в возобновляемую энергетику и совместных проектов для обеспечения освобожденных территорий в Карабахе «зеленой энергией».
Бакинский энергетический форум пройдет 2-3 июня в Бакинском Конгресс Центре. Мероприятие будет посвящено глобальным энергетическим перспективам, финансированию перехода к зеленой энергетике, вопросам поставок газа, карте возможностей разведки, добычи в Каспийском регионе и ряду других актуальных вопросов.
В этом году в форуме принимают участие более 400 делегатов из 20 стран мира. В программе форума 25 тем от 50 спикеров. Пленарное заседание было посвящено энергетике в переходный период: новые возможности и вызовы в меняющемся мире
В программу форума добавлены актуальные темы: Обзор развития мировой энергетики; Путь к чистому нулю; Раскрытие кадрового потенциала для перехода к низкоуглеродному будущему в энергетическом секторе; Поиск и реализация возможностей по разведке и добычи в каспийском регионе; Обсуждения исполнительных руководителей. Обзор развития мировой энергетики; Сектор нефтепереработки и нефтехимии: текущие проекты и перспективы развития;
Так же по инициативе Всемирного банка в рамках Бакинского Энергетического Форума пройдет специальная сессия: дорожная карта оффшорной ветроэнергетики Азербайджана. Ожидается подписание Соглашения по внедрению Высшей Программы по возобновляемой энергетике между bp и Азербайджанским Государственным Университетом Нефти и Промышленности.
Среди спикеров форума: министры энергетики Азербайджанской Республики, Болгарии, Румынии; заместители премьер-министров Молдовы и Сербии; заместитель министра энергетики Турции, представители Бюро Энергетических Ресурсов (США), Европейской экономической комиссии (ЕЭК); генеральный секретарь Форума стран-экспортеров газа (ФСЭГ); руководители таких компаний, как: SOCAR, bp, TPAO, Equinor, Uniper, Tenaris, TotalEnergies, Masdar, ACWA Power, и ряда самых ключевых компаний энергетического сектора.
В программе форума двусторонние деловые встречи в формате B2B, которые позволят представителям местных и зарубежных компаний пообщаться и детально обсудить все аспекты возможного сотрудничества.
Торжественное завершение форума состоится на освобожденных территориях Карабаха. 4 июня в Шуше состоится заседание с участниками Бакинского Энергетического Форума.
Таким образом, выставки и форум дадут уникальную возможность встретиться с ведущими представителями энергетической отрасли, увидеть новейшие технологические продукты, построить новые эффективные и взаимовыгодные отношения и расширить существующие, а также подписать новые перспективные соглашения.
Организаторами мероприятия являются Iteca Caspian и ее международные партнеры. В числе партнеров Бакинской Энергетической Недели 2022 года входит гостиница "Hilton Baku”, а так же сеть детских садов "Bağçam” является партнером «Детской зоны».