Bakı Enerji Həftəsinin rəsmi Açılış Mərasimi keçirildi
Bu gün Bakı Ekspo Mərkəzində Xəzər regionunun ən nüfuzlu enerji tədbiri olan Bakı Enerji Həftəsinin rəsmi Açılış Mərasimi keçirilib.
Açılış Mərasimində Azərbaycan Respublikasının Prezidenti cənab İlham Əliyev çıxış edib.
Daha sonra ABŞ Dövlət Katibinin Enerji Ehtiyatları üzrə köməkçisi cənab Cefri Pyatt Amerika Birləşmiş Ştatlarının Prezidenti cənab Cozef Baydenin məktubunu və Böyük Britaniya Baş nazirinin Azərbaycan üzrə ticarət elçisi xanım Baronessa Emma Nikolson Böyük Britaniyanın Baş naziri cənab Rişi Sunakın məktubunu səsləndirib. Eləcə də, Avropa Komissiyasının enerji siyasəti strategiyası və koordinasiyası üzrə direktoru xanım Kristina Lobillo Borrero Açılış Mərasimində çıxış edib.
Çıxışlar bitdikdən sonra Açılış Mərasiminin iştirakçıları və qonaqları VIP turda iştirak ediblər.
31 may-3 iyun tarixlərində Bakı şəhəri üç mötəbər tədbiri bir ad altında birləşdirən Bakı Enerji Həftəsinə ev sahibliyi edir. Tədbir çərçivəsində 28-ci Beynəlxalq Xəzər Neft və Qaz Sərgisi “Caspian Oil&Gas”, 11-ci Xəzər Beynəlxalq Energetika və Yaşıl Enerji Sərgisi “Caspian Power” və 28-ci Bakı Enerji Forumu keçiriləcək. “Caspian Oil&Gas” və “Caspian Power” sərgiləri Bakı Ekspo Mərkəzində, Bakı Enerji Forumu isə ekoloji konseptdə inşa edilmiş Bakı Konqres Mərkəzində keçirilir.
Bakı Enerji Həftəsinə Azərbaycan Respublikasının Energetika Nazirliyi və Azərbaycan Respublikası Dövlət Neft Şirkəti (SOCAR) rəsmi dəstək göstərir.
Bakı Enerji Həftəsi çərçivəsində keçirilən tədbirlərdə 38 ölkədən 331 şirkət iştirakını təsdiq etmişdir. Tədbirdə təmsil olunan ölkələr Azərbaycanla yanaşı, Amerika Birləşmiş Ştatları, Almaniya, Avrstriya, Belarus, Birləşmiş Ərəb Əmirlikləri, Bolqarıstan, Böyük Britaniya, Çin, Əlcəzair, Filippin, Finlandiya, Fransa, Gürcüstan, İspaniya, İsrail, İsveç, İsveçrə, İtaliya, Kanada, Küveyt, Qazaxıstan, Macarıstan, Monako, Niderland, Norveç, Özbəkistan, Rumıniya, Rusiya Federasiyası, Serbiya, Səudiyyə Ərəbistanı, Sinqapur, Tayland, Türkiyə, Vyetnam və Yaponiyadır.
Azərbaycanda beynəlxalq sərgilərin keçirilməsi təşəbbüsü Ümummilli Lider, müstəqil Azərbaycan dövlətinin qurucusu, görkəmli siyasi və dövlət xadimi Heydər Əliyev tərəfindən irəli sürülmüşdür. 1994-cü ildə, sərgilər elə ilk təşkil edildiyi  gündən Ümummilli Lider tərəfindən dəstəklənmişdir. Bu il Ulu Öndər Heydər Əliyevin anadan olmasının 100 ili tamam olur. Bu əlamətdar hadisə təqvimdə olan bütün sərgilərin proqramlarında da öz əksini tapacaq. Bakı Enerji Həftəsinin təşkilatçıları və iştirakçıları Azərbaycanın sərgi sənayesinin formalaşmasında Ümummilli Lider Heydər Əliyevin rolunu heç vaxt unutmur və xatirəsini dərin ehtiramla yad edirlər. Bu məqsədlə, Bakı Enerji Həftəsi çərçivəsində Ulu Öndər Heydər Əliyevin anadan olmasının 100 illiyinə həsr olunmuş poçt markası buraxılmışdır. Tədbir çərçivəsində Heydər Əliyevin 100 illik yubileyinə həsr olunmuş stend də nümayiş olunacaq.
Ənənəvi olaraq, bu il də Bakı Enerji Həftəsində yüksək rütbəli qonaqların iştirak edir.
Tədbirin bir çox dünya ölkələrindən olan şirkətləri, yüksək səviyyəli qonaqları, dövlət xadimlərini və beynəlxalq enerji ekspertlərini Bakıya toplaması təsadüfi deyil. Azərbaycan paytaxtı artıq bir müddətdir ki, nüfuzlu tədbirlərin təşkil edildiyi və mühüm qərarların və əməkdaşlıqların müzakirə edildiyi məkana çevrilib. Bundan əlavə Azərbaycanın enerji sahəsində həyata keçirilən uğurlu siyasət nəticəsində ölkəmiz artıq enerji sektorunda öz sözünü demişdir. Bu gün Azərbaycan yalnız özünün deyil, digər ölkələrin də enerji təhlükəsizliyinin təmin edilməsində mühüm rol oynayır.
Bakı Enerji Həftəsinin nüfuzunu və yüksək statusunu onun sponsorlarının genişlənən tərkibi də təsdiqləyir. Baş sponsoru SOCAR olan Bakı Enerji Həftəsinin sponsorları: Abu Dhabi Port, ACWA Power, Ansaldo Energia, AZEL SYSTEMS, Azeri M-I Drilling Fluids, AZFEN, Baku Steel Company, bp, Caspian Drilling Company, Caspian Marine Services, Equinor, EP Absheron, Intertek, Global Energy Azerbaijan, GL, Inpex, KOLIN Construction, MASDAR, Tekfen, Total Energies, Turkish Petroleum, Uniper, Ural Steel şirkətləridir. Bakı Enerji Forumunun intellektual tərəfdaşı qismində Boston Consulting Group çıxış edir. BMW brendini təmsil edən Improtex Motors şirkəti isə forumda yeni elektrik avtomobil modelini təqdim edir.
“Caspian Oil&Gas” sərgisi artıq 27 ildir ki, neft, qaz və enerji sektorunda əhəmiyyətli əməkdaşlıqlar üçün bir platformaya çevrilib. Hər il Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyevin açılış mərasimində iştirakı isə sərginin yüksək statusunu bir daha təsdiqləyir. Uzun illər uğurla təşkil edilən sərgiyə ABŞ, Böyük Britaniya, Türkiyə və digər ölkələrin birinci şəxsləri öz təbrik məktubları göndərilər. Ənənəvi olaraq Bakı Enerji Həftəsində yüksək rütbəli qonaqlar iştirak edir.
Xəzər regionunun əsas neft-qaz layihələri və regionda enerji təhlükəsizliyi “Caspian Oil&Gas” Sərgisində müzakirə olunacaq. Sərginin əhatə etdiyi mühüm mövzulara neft və qaz yataqlarının işlənməsi, neft və qazın nəqli və hasilatı, boru kəmərinin təhlükəsizlik sistemlərinin təmin edilməsi, neft/qaz emalı, enerji sektorunda tikinti-quraşdırma işləri, innovativ texnologiyalar, maliyyə və hüquqi xidmətlər, kimya sənayesi və s. daxildir.
“Caspian Oil&Gas” sərgisi ilə eyni tarixlərdə təşkil edilən digər tədbir isə Xəzər Beynəlxalq Energetika və Yaşıl Enerji “Caspian Power” Sərgisidir. Sərgi gündəmində beynəlxalq və yerli şirkətlərin energetika və bərpa olunan enerji mənbələrinin inkişafı və istifadəsi sahəsindəki yeniliklər və bununla bağlı təkliflər əks olunur. Sərgidə günəş enerjisi, külək enerjisi, geotermal enerji, istilik energetikası, nüvə enerjisi, maşınqayırma və enerji avadanlıqları, elektrik nəqliyyat vasitələri və elektromobillər, enerji və resurslara qənaət edən texnologiyalar və digər mövzular müzakirə olunacaqdır. Sərgi günlərində bir sıra tədbirlər keçiriləcək.
Sərgi çərçivəsində mətbuat pavilyonu da fəaliyyət göstərir. Burada neft-qaz sahəsində ixtisaslaşan bir neçə tanınmış nəşriyyatlar, jurnallar, qəzetlər və informasiya agentlikləri, o cümlədən internet portallar nümayiş olunur. Artıq 7 ölkədən yayım və media sektorunda çalışan şirkətlər bu tədbirə informasiya dəstəyi verirlər. Onların arasında İspaniyanın “ROGTEC”, Rusiyanın “Avtomatizatsiya i İT v neftegazovoyotrasli”, “Neft i Kapital” və “Bureniye I Neft”, Qazaxıstanın “Petroleum” və “Kazservis”, Özbəkistanın “Bright Uzbekistan” və “Top Biznes”, Türkiyənin “Hizmetix”; Böyük Britaniyanın “Petrol Plaza” və “Enerji Monitor”, İtaliyanın “Corrosion Protection”, Azərbaycanın “Azərbaycan Neft Təsərrüfatı”, “Caspian Energy”, “Azərtac”, “1News”, “ABC.az”, “APA Group”“Renewables.az” və “Caspian Barrel” media şirkətlərini sadalamaq olar.
Yaz sərgi mövsümünə Bakı Enerji Forumu ilə yekun vurulacaqdır. Forumda həm Azərbaycan, həm də Xəzər regionu üçün vacib olan enerji məsələləri müzakirə olunacaqdır. Ənənəvi olaraq forumda 600-dən çox nümayəndə iştirak edəcək. Tədbir zamanı keçid dövründə qlobal enerji təhlükəsizliyi, Azərbaycanın enerji sektorunun Avropanın enerji təhlükəsizliyi və enerji balansında rolu və s. daxil olmaqla keçid dövründə yeni enerji şərtləri ilə bağlı müzakirələr aparılacaq. Yeni qlobal enerji nizamının inkişaf ssenarilərinə həsr olunmuş dəyirmi masada qlobal enerji keçidi prosesi, enerji böhranı zamanı enerji keçidinin sürətləndirilməsi yolları kimi mövzular müzakirə olunacaq. Bundan əlavə, tədbirdə diqqət mərkəzində Xəzər regionunun bərpa olunan enerji mənbələri və potensialı, onlardan istifadə imkanları, bərpa olunan enerji mənbələrinin infrastrukturunun inkişafı, yaşıl enerji sahəsində layihələrin həyata keçirilməsi olacaqdır.
Bakı Enerji Forumunda qaldırılacaq mühüm mövzular sırasına xalis sıfır emissiya, “Zero Waste” (Sıfır Tullantı) proqramı da daxil edilmişdir. Tullantıların qarşısının alınmasına yönəlmiş prinsiplər toplusu olan “Zero Waste” proqramı həm də ilk dəfə olaraq forum çərçivəsində tətbiq olunacaq. Bu məqsədlə, tədbir zamanı çap vasitələrindən istifadə minimuma endirilərək, elektron vasitələrə üstünlük veriləcək və beynəlxalq “Zero Food Waste” təşəbbüsünə əsasən qidadan optimal istifadə prinsipi tətbiq olunacaq. Tədbirin keçiriləcəyi Bakı Konqres Mərkəzi də ekoloji konseptdə inşa edilib. Mərkəzdə quraşdırılmış günəş enerjisi panelləri vasitəsilə enerji istifadəsinə sərf olunan xərclərə qənaət edilir.
Bakı Enerji Həftəsi mühüm tərəfdaşlıqların formalaşdığı bir platforma rolunu oynayır. Bu il də tədbir çərçivəsində yeni əməkdaşlıqlara imza atılacağı gözlənilir. Belə ki, tədbirin 3-cü günü Bakı Konqres Mərkəzində “4sım”, “Caspian Event Organisers” və “Iteca Caspian” şirkətləri arasında əməkdaşlıq memorandumu imzalanacaqdır.
Ənənəvi olaraq, sərgilər çərçivəsində ikitərəfli işgüzar görüşlər (B2B) keçiriləcəkdir. Burada yerli və xarici şirkətlərin nümayəndələri üzbəüz formatda əməkdaşlıq və gələcək tərəfdaşlıq yollarını müzakirə edə biləcəklər.
“CaspianOil&Gas” sərgisi çərçivəsində bir sıra sessiyalar və panel müzakirələri də baş tutacaqdır. Sərgi günlərində "Neft və Qaz Sənayesində Rəqəmsallaşma və Avtomatlaşdırma sahəsində innovasiyalar", “Gələcəyə Qayıdış: Köhnə quyuların istismarı, bərpası və reabilitasiyası”,“Neft və qaz quyularının qazılmasının yeni üsulları”, "Kiçik və orta biznesın neft və qaz şirkətlərini təmin etməyi imkanları", eləcə də "Women in Power" adlı panel müzakirəsi keçiriləcəkdir. Sessiya və panel müzakirələrinin keçirildiyi təqdimat zonasının sponsoru “KOLIN Construction” şirkətidir.
Bundan başqa, Bakı Enerji Forumu çərçivəsində “Mini Boss” məktəbinin tələbələrinin “Econotes” adlı startapı nümayiş olunacaq. Startapın ideyası baş tərəfində toxum olan qələmlərdir. Startapın yaradıcıları olan uşaqlar bununla bağlı bildiriblər ki, “Econotes” Azərbaycanda ekoloji cəhətdən təmiz materiallardan hazırlanmış qələmdir. “Baş tərəfinə içində toxum olan kapsullar yapışdırılmış qələm ölçüsündə kiçildikdən sonra onu cücərməsi üçün dibçəyə əkmək lazmıdır.” Forumda iştirak edən nümayəndələrə də bu qələm təqdim olunacaq.
Bu il təşkil olunan Bakı Enerji Həftəsi çərçivəsində Azərbaycanın Naxçıvan şəhərində mühüm mövzuları əhatə edən sessiyalar keçiriləcək. Belə ki, "Heydər Əliyev ili" kontekstində Ulu Öndərin 100 illik yubileyinə həsr olunmuş xüsusi sessiya şəhərin tarixi əhəmiyyətini əks etdirəcəkdir. Bundan başqa, dövlət səviyyəsində Naxçıvanı yaşıl enerji zonasına çevirmək planlaşdırılır. Ölkə başçısı İlham Əliyev bir müddət öncə bildirib ki, Naxçıvanda su elektrik stansiyasının tikintisi üçün böyük potensial mövcuddur, eləcə də günəş elektrik enerjisi stansiyasının tikintisi ilə bağlı bəzi addımların atılması gözlənilir. Bununla əlaqədar olaraq, “Naxçıvan və Şərqi Zəngəzurun bərpa olunan enerji potensialı’’ mövzusunda sessiya təşkil edilməsi böyük əhəmiyyət kəsb edir. Naxçıvanda şəhərində keçiriləcək tədbir çərçivəsində panel iclaslarından əlavə olaraq mədəni proqram – Naxçıvan şəhər turu və konsert proqram dabaş tutacaqdır.
Tədbirin təşkilatçısı Iteca Caspian, Caspian Event Oraganisers şirkətləri və onların beynəlxalq tərəfdaşları - ICA Events, CEM FZ LLC şirkətləridir.

The Baku Energy Week officially opens
The opening ceremony of the Baku Energy Week, the most prestigious event of the Caspian region, has been held today at Baku Expo Center.
The President of the Republic of Azerbaijan Mr. Ilham Aliyev spoke at the opening ceremony.
Later, Geoffrey Ross Pyatt, Assistant Secretary of State for Energy Resources, read the letter of the President of the United States of America, Joseph Biden, while Baroness Emma Nicholson, UK Prime Minister's Trade Envoy to Azerbaijan, read the letter by UK Prime Minister Rishi Sunak. Afterwards, Ms. Cristina Lobillo Borrero, director of energy policy strategy and coordination of the European Commission, spoke at the Opening Ceremony.
Following the speeches, the participants and guests of the event took part in the VIP tour.
President Ilham Aliyev signed the guest book of the Exhibition.
Commemorative gifts were presented to the head of our state.
Between 31 May and 3 June, Azerbaijan is hosting Baku Energy Week, combining three prestigious events under one name. The 28th International Caspian Oil&Gas Exhibition (Caspian Oil & Gas), the 11th Caspian International Power and Green Energy Exhibition (Caspian Power), and the 28th Baku Energy Forum will be held in the framework of the Baku Energy Week.
Some 331 companies from 38 countries have confirmed their participation in the events of Baku Energy Week. In addition to Azerbaijan, the United States, Germany, Austria, Belarus, the United Arab Emirates, Bulgaria, the United Kingdom, China, Algeria, the Philippines, Finland, France, Georgia, Spain, Israel, Japan, Sweden, Switzerland, Italy, Canada, Kuwait, Kazakhstan, Hungary, Monaco, the Netherlands, Norway, Uzbekistan, Romania, the Russian Federation, Serbia, Saudi Arabia, Singapore, Thailand, Turkey, and Vietnam will be represented at the event. Caspian Oil & Gas and Caspian Power are taking place at the Baku Expo Center, while the Baku Energy Forum is hosted by the Baku Convention Center, built in an ecological concept.
It was Heydar Aliyev, the National Leader of the Azerbaijani nation, the founder of the independent Azerbaijani state, and an outstanding politician and statesman, who pioneered the idea of organizing international exhibitions on Azerbaijan's soil. He heavily backed those events yet back in 1994, when they were held in our country for the very first time. This year, we celebrate the 100th jubilee of National Leader Heydar Aliyev. This significant occasion will be reflected in the programs of all the exhibitions on the schedule. The organizers and participants of the Baku Energy Week never forget the role of national leader Heydar Aliyev in shaping Azerbaijan's exhibition industry and honor his memory with deep respect. For this purpose, a postage stamp dedicated to the 100th anniversary of great leader Heydar Aliyev was issued as part of the Baku Energy Week. The event will also include a stand dedicated to the 100th anniversary of Heydar Aliyev.
Traditionally, high-ranking guests attended the Baku Energy Week this year.
It is no coincidence that the event gathers companies, high-ranking guests, statesmen, and international experts in the field of energy from many countries of the world in Baku. For several years now, the capital of Azerbaijan has become a place where prestigious events are organized and important decisions and cooperation are discussed. Moreover, as a result of Azerbaijan's successful energy policy, our country has already made significant achievements in the energy sector. Today, Azerbaijan plays an important role in ensuring its energy security as well as that of other countries.
The reputation and high status of Baku Energy Week are also confirmed by the expanding list of sponsors. With SOCAR as the main sponsor of Baku Energy Week, the event is supported by sponsors such as Abu Dhabi Port, ACWA Power, Ansaldo Energia, AZEL SYSTEMS, Azeri M-I Drilling Fluids, AZFEN, Baku Steel Company, bp, Caspian Drilling Company, Caspian Marine Services, Equinor, EP Absheron, Intertek, Global Energy Azerbaijan, GL, Inpex, KOLIN Construction, MASDAR, Tekfen, Total Energies, Turkish Petroleum, Uniper, and Ural Steel. Boston Consulting Group is an intellectual partner of the Baku Energy Forum. Representing the BMW brand, Improtex Motors presents a new electric car model at the forum.
The "Caspian Oil & Gas" exhibition has become a platform for significant cooperation in the oil, gas, and energy sector for 27 years. Azerbaijani President Ilham Aliyev’s annual participation at the opening ceremony of the exhibition is yet another proof of its high status. It has been many years that heads of states, namely the USA, UK, Türkiye, etc. have issued their welcome addresses on the occasion of this event. Traditionally, Baku Energy Week is attended by high-ranking guests.
The exhibition features discussions of Caspian region-wide petroleum projects and regional energy security issues. The main topics of the exhibition include oil&gas field development, oil&gas production and transportation, pipeline safety systems, refining and gas processing, construction and installation operations in the energy sector, innovative technologies, financial and legal services, chemical industry, etc.
The Caspian International Power and Green Energy Exhibition Caspian Power take place in parallel to the Caspian Oil & Gas. Its program encompasses innovations and respective offers from both international and local companies in the fields of the power industry and renewable energy development and utilization. Discussed as part of the event will be such issues as solar, wind, geothermal, thermal, and nuclear power, machine-building and power equipment, electric vehicles, energy, resource-saving technology, etc. Several events will be held within the framework of the exhibition.
The exhibition also includes a press pavilion. Several well-known publishers, magazines, newspapers, and news agencies specializing in the oil and gas industry, as well as Internet portals, are represented there. Broadcasting and media companies from 7 countries are already providing information support for the event. The list includes such media companies as Spanish ROGTEC, Russian "Automation and IT in Oil and Gas Industry," "Oil and Capital" and "Drilling and Oil," Kazakh "Petroleum" and "Kazservice," Uzbek "Bright Uzbekistan" and "Top Business," Turkish "Hizmetix," British Petrol Plaza and Energy Monitor, Italian Corrosion Protection, Azerbaijani "Azərbaycan Neft Təsərrüfatı," Caspian Energy, Azertac, 1News, ABC. az," "APA Group," "Renewables.az," and "Caspian Barrel."
The spring exhibition season will be concluded with the Baku Energy Forum. This event will host the discussion of energy matters of importance for both Azerbaijan and the broader Caspian region. With over 600 attendees, the discussion will revolve around such topics as new challenges in the transition period, including global energy security and the role of Azerbaijan's energy sector in European energy security and balance, etc. The round table dedicated to scenarios of the new energy order will be reviewing the following topics: the global energy transition process, ways to facilitate it in conditions of energy crisis, etc. Also, the focus will be on Caspian renewable energy sources and their potential, possibilities of use, development of renewable energy infrastructure, and delivery of green energy projects.
Another important discussion topic at the Baku Energy Forum will be the net zero emission, Zero Waste program, which aims at precluding waste generation. This very principle will be implemented at the forum for the first time: printed materials will be replaced with electronic media as much as possible, with the foodstuff optimal use principle implemented under the international Zero Food Waste initiative. The Baku Convention Center, where the event will be held, was built in an ecological concept. Centrally installed solar panels save on energy usage costs.
Baku Energy Week serves as a platform for the development of important partnerships. New cooperation documents are expected to be signed during the event this year. Thus, on the third day of the event, the Baku Congress Center will host the signing of a memorandum of cooperation between 4sim, Caspian Event Organisers, and Iteca Caspian.
Traditionally, bilateral business meetings (B2B) will be held during the exhibitions. Representatives of local and foreign companies will be able to discuss ways of cooperation and future partnerships in a one-on-one format.
Caspian Oil & Gas also includes several sessions and panel discussions. During the exhibition, there will be discussions entitled "Innovations in the Field of Digitalization and Automation in the Oil and gas industry," "Back to the Future: operation, restoration, and rehabilitation of old wells," "New Oil and gas drilling techniques," "Opportunities for small and medium businesses to supply oil and gas companies," and a "Women in Power" panel discussion. KOLIN Construction is the sponsor of the presentation zone, where the session and panel discussions are held.
In addition, the startup "Econotes" by MiniBoss students will be presented at the Baku Energy Forum. The idea of the startup consists of a pen with a head shaped like a seed. The children, who are the founders of the startup, said that "Econotes" is a pen made of environmentally friendly materials in Azerbaijan. "After the pods with seeds attached to the head shrink to the size of the pen, they should be planted in a pot to sprout." This pen will be given as a gift to the representatives attending the forum.
Within the framework of the Baku Energy Week, the Azerbaijani city of Nakhchivan will host a session devoted to important issues. Holding a special session in the city of Nakhchivan is not a coincidence. Within the framework of the "Year of Heydar Aliyev," the session dedicated to the 100th anniversary of the Great Leader will mark the historical significance of the city. In addition, at the state level, it is planned to turn Nakhchivan into a green energy zone. The President of the country Ilham Aliyev has lately stated that there is great potential for the construction of a hydroelectric power plant in Nakhchivan, and it is expected that in the near future, some steps will be taken in connection with the construction of a solar power plant. In this regard, the organization of a session on "Renewable Energy Potential of Nakhchivan and Eastern Zangezur" is of great importance. In addition to the panel discussions, the session will include a cultural program such as a tour of the city of Nakhchivan and a concert program.
The event is organized by Iteca Caspian and Caspian Event Organisers with ICA Events and CEM FZ LLC as their international partners.