Bakı Enerji Həftəsi yenidən sektorun əsas oyunçularını bir yerə toplayacaq
Bakı Enerji Həftəsi çərçivəsində keçiriləcək tədbirlərdə Azərbaycan, Amerika Birləşmiş Ştatları, Almaniya, Belarus, Birləşmiş Ərəb Əmirlikləri, Böyük Britaniya, Çin, Finlandiya, Fransa, Gürcüstan, İspaniya, İsrail, İsveçrə, İtaliya, Kanada, Küveyt, Qazaxıstan, Monako, Niderland, Norveç, Özbəkistan, Rumıniya, Rusiya Federasiyası, Serbiya, Səudiyyə Ərəbistanı, Sinqapur, Tayland, Türkiyə, Ukrayna və Yaponiyadan artıq 164 şirkət iştirakını təsdiq etmişdir. “Caspian Oil & Gas” və “Caspian Power” sərgiləri Bakı Ekspo Mərkəzində, Bakı Enerji Forumu isə ekoloji konseptdə inşa edilmiş Bakı Konqres Mərkəzində keçiriləcək.
Azərbaycanda beynəlxalq sərgilərin keçirilməsi təşəbbüsü Ümummilli Lider, müstəqil Azərbaycan dövlətinin qurucusu, görkəmli siyasi və dövlət xadimi Heydər Əliyev tərəfindən irəli sürülmüşdür. 1994-cü ildə, sərgilər elə ilk təşkil edildiyi  gündən Ümummilli Lider tərəfindən dəstəklənmişdir. Bu il Ümummilli Lider Heydər Əliyevin anadan olmasının 100 ili tamam olur. Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyev 2023-cü ilin ölkəmizdə “Heydər Əliyev İli” elan edilməsi haqqında Sərəncam imzalayıb. Bu əlamətdar hadisə təqvimdə olan bütün sərgilərin proqramlarında da öz əksini tapacaq.
“Caspian Oil & Gas” sərgisi artıq 27 ildir ki, neft, qaz və enerji sektorunda əhəmiyyətli əməkdaşlıqlar üçün bir platformaya çevrilib. Hər il Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyevin açılış mərasimində iştirakı isə sərginin yüksək statusunu bir daha təsdiqləyir. Uzun illər uğurla təşkil edilən sərgiyə ABŞ, Böyük Britaniya, Türkiyə və digər ölkələrin birinci şəxsləri öz təbrik məktubları göndərilər. Ənənəvi olaraq Bakı Enerji Həftəsində yüksək rütbəli qonaqlar iştirak edir.
Tədbirin bir çox dünya ölkələrindən olan şirkətləri Bakıya toplaması təsadüfi deyil. Azərbaycan paytaxtı artıq bir müddətdir ki, nüfuzlu tədbirlərin təşkil edildiyi və mühüm qərarların və əməkdaşlıqların müzakirə edildiyi məkana çevrilib. Bundan əlavə Azərbaycanın enerji sahəsində həyata keçirilən uğurlu siyasət nəticəsində ölkəmiz artıq enerji sektorunda öz sözünü demişdir. Bu gün Azərbaycan yalnız özünün deyil, digər ölkələrin də enerji təhlükəsizliyinin təmin edilməsində mühüm rol oynayır.
Xəzər regionunun əsas neft-qaz layihələri və regionda enerji təhlükəsizliyi “Caspian Oil & Gas” Sərgisində müzakirə olunacaq. Sərginin əhatə etdiyi mühüm mövzulara neft və qaz yataqlarının işlənməsi, neft və qazın nəqli və hasilatı, boru kəmərinin təhlükəsizlik sistemlərinin təmin edilməsi, neft/qaz emalı, enerji sektorunda tikinti-quraşdırma işləri, innovativ texnologiyalar, maliyyə və hüquqi xidmətlər, kimya sənayesi və s. daxildir.
“Caspian Oil & Gas” sərgisi ilə eyni tarixlərdə təşkil ediləcək digər tədbir isə Xəzər Beynəlxalq Energetika və Yaşıl Enerji Sərgisi “Caspian Power” olacaq. Sərgi gündəmində beynəlxalq və yerli şirkətlərin energetika və bərpa olunan enerji mənbələrinin inkişafı və istifadəsi sahəsindəki yeniliklər və bununla bağlı təkliflər əks olunacaq.  Sərgidə günəş enerjisi, külək enerjisi, geotermal enerji, istilik energetikası, nüvə enerjisi, maşınqayırma və enerji avadanlıqları, elektrik nəqliyyat vasitələri və elektromobillər, enerji və resurslara qənaət edən texnologiyalar və digər mövzular müzakirə olunacaqdır. Sərgi çərçivəsində bir sıra tədbirlər keçiriləcək.
Yaz sərgi mövsümünə Bakı Enerji Forumu ilə yekun vurulacaqdır. Forumda həm Azərbaycan, həm də Xəzər regionu üçün vacib olan enerji məsələləri müzakirə olunacaqdır. Ənənəvi olaraq forumda 600-dən çox nümayəndə iştirak edəcək. Tədbir zamanı keçid dövründə qlobal enerji təhlükəsizliyi, Azərbaycanın enerji sektorunun Avropanın enerji təhlükəsizliyi və enerji balansında rolu və s. daxil olmaqla keçid dövründə yeni enerji şərtləri ilə bağlı müzakirələr aparılacaq. Yeni qlobal enerji nizamının inkişaf ssenarilərinə həsr olunmuş dəyirmi masada qlobal enerji keçidi prosesi, enerji böhranı zamanı enerji keçidinin sürətləndirilməsi yolları kimi mövzular müzakirə olunacaq. Bundan əlavə, tədbirdə diqqət mərkəzində Xəzər regionunun bərpa olunan enerji mənbələri və potensialı, onlardan istifadə imkanları, bərpa olunan enerji mənbələrinin infrastrukturunun inkişafı, yaşıl enerji sahəsində layihələrin həyata keçirilməsi olacaqdır.
Bakı Enerji Forumunda qaldırılacaq mühüm mövzular sırasına xalis sıfır emissiya, “Zero Waste” (Sıfır Tullantı) proqramı da daxil edilmişdir. Tullantıların qarşısının alınmasına yönəlmiş prinsiplər toplusu olan “Zero Waste” proqramı həm də ilk dəfə olaraq forum çərçivəsində tətbiq olunacaq. Bu məqsədlə, tədbir zamanı çap vasitələrindən istifadə minimuma endirilərək, elektron vasitələrə üstünlük veriləcək və beynəlxalq “Zero Food Waste” təşəbbüsünə əsasən qidadan optimal istifadə prinsipi tətbiq olunacaq. Tədbirin keçiriləcəyi Bakı Konqres Mərkəzi də ekoloji konseptdə inşa edilib. Mərkəzdə quraşdırılmış günəş enerjisi panelləri vasitəsilə enerji istifadəsinə sərf olunan xərclərə qənaət edilir.
Bu il təşkil olunacaq Bakı Enerji Həftəsi çərçivəsində Azərbaycanın Naxçıvan şəhərində xüsusi sessiyanın keçirilməsi gözlənilir. Naxçıvan şəhərində xüsusi sessiyanın planlaşdırılması təsadüfi deyil. Belə ki, "Heydər Əliyev ili" kontekstində bu sessiya şəhərin tarixi əhəmiyyətini əks etdirəcəkdir. Bundan başqa, dövlət səviyyəsində Naxçıvanı yaşıl enerji zonasına çevirmək planlaşdırılır. Ölkə başçısı İlham Əliyev yaxın günlərdə bildirib ki, Naxçıvanda su elektrik stansiyasının tikintisi üçün böyük potensial mövcuddur, eləcə də günəş elektrik enerjisi stansiyasının tikintisi ilə bağlı bəzi addımların atılması gözlənilir. Naxçıvanda təşkil olunması planlaşdırılan tədbir çərçivəsində panel iclaslarından əlavə olaraq mədəni proqram da keçiriləcəkdir.
Bakı Enerji Həftəsinə Azərbaycan Respublikasının Energetika Nazirliyi və Azərbaycan Respublikası Dövlət Neft Şirkəti (SOCAR) dəstək göstərirlər.
Baş sponsoru SOCAR olan Bakı Enerji Həftəsinin sponsorları: Abu Dhabi Port, ACWA Power, Ansaldo Energia, AZEL SYSTEMS, Azeri M-I Drilling Fluids, AZFEN, Baku Steel Company, bp, Caspian Drilling Company, Caspian Marine Services, Equinor, EP Absheron, Global Energy Azerbaijan, GL, Inpex, KOLIN Construction, MASDAR, Tekfen, TotalEnergies, Turkish Petroleum, Uniper, Ural Steel şirkətləridir. Baku Enerji Forumunun intellektual tərəfdaşı qismində Boston Consulting Group çıxış edir. BMW brendini təmsil edən Improtex Motors şirkəti isə forumda yeni elektrik avtomobil modelini təqdim edəcək.
Tədbirin təşkilatçısı Iteca Caspian, Caspian Event Oraganisers şirkətləri və onun beynəlxalq tərəfdaşları - CEM FZ LLC, ICA Events şirkətləridir.

Baku Energy Week once again brings major players of the sector together
Between 31 May and 3 June, Azerbaijan is hosting Baku Energy Week, the Caspian region's most prestigious in the field of energy. The 28th International Caspian Oil & Gas Exhibition (Caspian Oil & Gas), 11th Caspian International Power and Green Energy Exhibition (Caspian Power) and the 28th Baku Energy Forum will be held in the framework of the Baku Energy Week.
Baku Energy Week's events will bring together companies from the Azerbaijan, Belarus, Canada, China, Finland, France, Georgia, Germany, Israel, Italy, Japan, Kazakhstan, Kuwait, Monaco, the Netherlands, Norway, Romania, Russian Federation, Saudi Arabia, Serbia, Singapore, Spain, Switzerland, Thailand, Türkiye, UAE, UK, Ukraine, USA and Uzbekistan. Caspian Oil & Gas and Caspian Power are taking place at the Baku Expo Center, while the Baku Energy Forum is hosted by the Baku Convention Center, built in an ecological concept.
It was Heydar Aliyev, the National Leader of Azerbaijani nation, the founder of the independent Azerbaijani state and an outstanding politician and statesman, who pioneered an idea of organising international exhibitions on Azerbaijan's soil. He heavily backed those events yet back in 1994, when they were hold in our country for the very first time. This year, we celebrate the 100th jubilee of National Leader Heydar Aliyev and President Ilham Aliyev of Azerbaijan has signed a decree, declaring that the year 2023 shall be celebrated as "Year of Heydar Aliyev" in our country. This significant occasion will be reflected in programs of all the exhibitions on the schedule.
"Caspian Oil & Gas" exhibition has become a platform for significant cooperation in the oil, gas and energy sector for 27 years. Azerbaijani President Ilham Aliyev’s annual participation at the opening ceremony of the exhibition is yet another proof of its high status. It has been many years that heads of states, namely the USA, UK, Türkiye etc have issued their welcome addresses on the occasion of this event. Traditionally, Baku Energy Week is attended by high-ranking guests.
It is not a coincidence that companies from different countries of the world are gathering in Baku; it has been a long time that Azerbaijan's capital has become a place of choice when it comes to holding a significant event and discussing crucial decisions and cooperation matters. Besides, Azerbaijan has achieved quite a big success through its energy policy: the republic is playing a crucial role in providing not only its own energy security, but also the energy security of other countries.
The exhibition will feature discussions of Caspian region-wide petroleum projects and regional energy security issues. The main topics of the exhibition include oil&gas field development, oil&gas production and transportation, pipeline safety systems, refining and gas processing, construction and installation operations in the energy sector, innovative technologies, financial and legal services, chemical industry etc.
The Caspian International Power and Green Energy Exhibition is going to take place in parallel to the Caspian Oil & Gas. Its program encompasses innovations and respective offers from both international and local companies in the fields of power industry and renewable energy development and utilization. Discussed as part of the event will be such issues as solar, wind, geothermal, thermal and nuclear power, machine-building and power equipment, electric vehicles, energy and resource-saving technology etc. A number of events will be held within the framework of the exhibition.
The spring exhibition season will be concluded with the Baku Energy Forum. This event will host the discussion of energy matters of importance for both Azerbaijan and the broader Caspian region. With over 600 attendees, the discussion will revolve around such topics as new challenges in the transition period, including global energy security and the role of Azerbaijan's energy sector in the European energy security and balance and etc. The round table dedicated to scenarios of the new energy order will be reviewing the following topics: the global energy transition process, ways to facilitate it in conditions of energy crisis etc. Also, the focus will be on Caspian renewable energy sources and their potential, possibilities of use, development of renewable energy infrastructure, and delivery of green energy projects.
Another important discussion topic at the Baku Energy Forum will be net zero emission, Zero Waste program, which aims at precluding waste generation. This very principle will be implemented at the forum for the first time: printed materials will be replaced with electronic media as much as possible, with the foodstuff optimal use principle implemented under the international Zero Food Waste initiative. The Baku Convention Center, where the event will be held, was built in an ecological concept. Centrally installed solar panels save on energy usage costs.
A special session is expected to be held in the city of Nakhchivan, Azerbaijan, as part of this year’s Baku Energy Week. Planning a special session in Nakhchivan is not accidental. The session will highlight the significance of this town as part of "Heydar Aliyev Year" celebrations. In addition, it is planned to turn Nakhchivan into a green energy zone at the state level. President of the country Ilham Aliyev recently said that there is great potential for the construction of a hydroelectric power plant in Nakhchivan, and some steps are expected to be taken in connection with the construction of a solar power plant. Furthermore, the panel sessions held there will be complemented by a cultural program.
The Baku Energy Week s traditionally held with the support of the Ministry of Energy and the State Oil Company of Azerbaijan Republic (SOCAR).
The General sponsor of the event is SOCAR, while the sponsors include the renowned companies like Abu Dhabi Port, ACWA Power, Ansaldo Energia, AZEL SYSTEMS, Azeri M-I Drilling Fluids, AZFEN, Baku Steel Company, bp, Caspian Drilling Company, Caspian Marine Services, Equinor, EP Absheron, Global Energy Azerbaijan, GL, Inpex, KOLIN Construction, MASDAR, Tekfen, TotalEnergies, Turkish Petroleum, Uniper, Ural Steel. Boston Consulting Group is the intellectual partner of the Baku Energy Forum.  Improtex Motors, representing the BMW brand, will present a new electric car model at the forum.