Bakı Enerji Həftəsi yenidən sektorun əsas oyunçularını bir yerə toplayacaq
Bakı Enerji Həftəsi çərçivəsində keçiriləcək tədbirlərdə Azərbaycan, Amerika Birləşmiş Ştatları, Almaniya, Belarus, Birləşmiş Ərəb Əmirlikləri, Böyük Britaniya, Çin, Finlandiya, Fransa, Gürcüstan, İspaniya, İsrail, İsveçrə, İtaliya, Kanada, Küveyt, Qazaxıstan, Monako, Niderland, Norveç, Özbəkistan, Rumıniya, Rusiya Federasiyası, Serbiya, Səudiyyə Ərəbistanı, Sinqapur, Tayland, Türkiyə, Ukrayna və Yaponiyadan artıq 164 şirkət iştirakını təsdiq etmişdir. “Caspian Oil & Gas” və “Caspian Power” sərgiləri Bakı Ekspo Mərkəzində, Bakı Enerji Forumu isə ekoloji konseptdə inşa edilmiş Bakı Konqres Mərkəzində keçiriləcək.
Azərbaycanda beynəlxalq sərgilərin keçirilməsi təşəbbüsü Ümummilli Lider, müstəqil Azərbaycan dövlətinin qurucusu, görkəmli siyasi və dövlət xadimi Heydər Əliyev tərəfindən irəli sürülmüşdür. 1994-cü ildə, sərgilər elə ilk təşkil edildiyi  gündən Ümummilli Lider tərəfindən dəstəklənmişdir. Bu il Ümummilli Lider Heydər Əliyevin anadan olmasının 100 ili tamam olur. Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyev 2023-cü ilin ölkəmizdə “Heydər Əliyev İli” elan edilməsi haqqında Sərəncam imzalayıb. Bu əlamətdar hadisə təqvimdə olan bütün sərgilərin proqramlarında da öz əksini tapacaq.
“Caspian Oil & Gas” sərgisi artıq 27 ildir ki, neft, qaz və enerji sektorunda əhəmiyyətli əməkdaşlıqlar üçün bir platformaya çevrilib. Hər il Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyevin açılış mərasimində iştirakı isə sərginin yüksək statusunu bir daha təsdiqləyir. Uzun illər uğurla təşkil edilən sərgiyə ABŞ, Böyük Britaniya, Türkiyə və digər ölkələrin birinci şəxsləri öz təbrik məktubları göndərilər. Ənənəvi olaraq Bakı Enerji Həftəsində yüksək rütbəli qonaqlar iştirak edir.
Tədbirin bir çox dünya ölkələrindən olan şirkətləri Bakıya toplaması təsadüfi deyil. Azərbaycan paytaxtı artıq bir müddətdir ki, nüfuzlu tədbirlərin təşkil edildiyi və mühüm qərarların və əməkdaşlıqların müzakirə edildiyi məkana çevrilib. Bundan əlavə Azərbaycanın enerji sahəsində həyata keçirilən uğurlu siyasət nəticəsində ölkəmiz artıq enerji sektorunda öz sözünü demişdir. Bu gün Azərbaycan yalnız özünün deyil, digər ölkələrin də enerji təhlükəsizliyinin təmin edilməsində mühüm rol oynayır.
Xəzər regionunun əsas neft-qaz layihələri və regionda enerji təhlükəsizliyi “Caspian Oil & Gas” Sərgisində müzakirə olunacaq. Sərginin əhatə etdiyi mühüm mövzulara neft və qaz yataqlarının işlənməsi, neft və qazın nəqli və hasilatı, boru kəmərinin təhlükəsizlik sistemlərinin təmin edilməsi, neft/qaz emalı, enerji sektorunda tikinti-quraşdırma işləri, innovativ texnologiyalar, maliyyə və hüquqi xidmətlər, kimya sənayesi və s. daxildir.
“Caspian Oil & Gas” sərgisi ilə eyni tarixlərdə təşkil ediləcək digər tədbir isə Xəzər Beynəlxalq Energetika və Yaşıl Enerji Sərgisi “Caspian Power” olacaq. Sərgi gündəmində beynəlxalq və yerli şirkətlərin energetika və bərpa olunan enerji mənbələrinin inkişafı və istifadəsi sahəsindəki yeniliklər və bununla bağlı təkliflər əks olunacaq.  Sərgidə günəş enerjisi, külək enerjisi, geotermal enerji, istilik energetikası, nüvə enerjisi, maşınqayırma və enerji avadanlıqları, elektrik nəqliyyat vasitələri və elektromobillər, enerji və resurslara qənaət edən texnologiyalar və digər mövzular müzakirə olunacaqdır. Sərgi çərçivəsində bir sıra tədbirlər keçiriləcək.
Yaz sərgi mövsümünə Bakı Enerji Forumu ilə yekun vurulacaqdır. Forumda həm Azərbaycan, həm də Xəzər regionu üçün vacib olan enerji məsələləri müzakirə olunacaqdır. Ənənəvi olaraq forumda 600-dən çox nümayəndə iştirak edəcək. Tədbir zamanı keçid dövründə qlobal enerji təhlükəsizliyi, Azərbaycanın enerji sektorunun Avropanın enerji təhlükəsizliyi və enerji balansında rolu və s. daxil olmaqla keçid dövründə yeni enerji şərtləri ilə bağlı müzakirələr aparılacaq. Yeni qlobal enerji nizamının inkişaf ssenarilərinə həsr olunmuş dəyirmi masada qlobal enerji keçidi prosesi, enerji böhranı zamanı enerji keçidinin sürətləndirilməsi yolları kimi mövzular müzakirə olunacaq. Bundan əlavə, tədbirdə diqqət mərkəzində Xəzər regionunun bərpa olunan enerji mənbələri və potensialı, onlardan istifadə imkanları, bərpa olunan enerji mənbələrinin infrastrukturunun inkişafı, yaşıl enerji sahəsində layihələrin həyata keçirilməsi olacaqdır.
Bakı Enerji Forumunda qaldırılacaq mühüm mövzular sırasına xalis sıfır emissiya, “Zero Waste” (Sıfır Tullantı) proqramı da daxil edilmişdir. Tullantıların qarşısının alınmasına yönəlmiş prinsiplər toplusu olan “Zero Waste” proqramı həm də ilk dəfə olaraq forum çərçivəsində tətbiq olunacaq. Bu məqsədlə, tədbir zamanı çap vasitələrindən istifadə minimuma endirilərək, elektron vasitələrə üstünlük veriləcək və beynəlxalq “Zero Food Waste” təşəbbüsünə əsasən qidadan optimal istifadə prinsipi tətbiq olunacaq. Tədbirin keçiriləcəyi Bakı Konqres Mərkəzi də ekoloji konseptdə inşa edilib. Mərkəzdə quraşdırılmış günəş enerjisi panelləri vasitəsilə enerji istifadəsinə sərf olunan xərclərə qənaət edilir.
Bu il təşkil olunacaq Bakı Enerji Həftəsi çərçivəsində Azərbaycanın Naxçıvan şəhərində xüsusi sessiyanın keçirilməsi gözlənilir. Naxçıvan şəhərində xüsusi sessiyanın planlaşdırılması təsadüfi deyil. Belə ki, "Heydər Əliyev ili" kontekstində bu sessiya şəhərin tarixi əhəmiyyətini əks etdirəcəkdir. Bundan başqa, dövlət səviyyəsində Naxçıvanı yaşıl enerji zonasına çevirmək planlaşdırılır. Ölkə başçısı İlham Əliyev yaxın günlərdə bildirib ki, Naxçıvanda su elektrik stansiyasının tikintisi üçün böyük potensial mövcuddur, eləcə də günəş elektrik enerjisi stansiyasının tikintisi ilə bağlı bəzi addımların atılması gözlənilir. Naxçıvanda təşkil olunması planlaşdırılan tədbir çərçivəsində panel iclaslarından əlavə olaraq mədəni proqram da keçiriləcəkdir.
Bakı Enerji Həftəsinə Azərbaycan Respublikasının Energetika Nazirliyi və Azərbaycan Respublikası Dövlət Neft Şirkəti (SOCAR) dəstək göstərirlər.
Baş sponsoru SOCAR olan Bakı Enerji Həftəsinin sponsorları: Abu Dhabi Port, ACWA Power, Ansaldo Energia, AZEL SYSTEMS, Azeri M-I Drilling Fluids, AZFEN, Baku Steel Company, bp, Caspian Drilling Company, Caspian Marine Services, Equinor, EP Absheron, Global Energy Azerbaijan, GL, Inpex, KOLIN Construction, MASDAR, Tekfen, TotalEnergies, Turkish Petroleum, Uniper, Ural Steel şirkətləridir. Baku Enerji Forumunun intellektual tərəfdaşı qismində Boston Consulting Group çıxış edir. BMW brendini təmsil edən Improtex Motors şirkəti isə forumda yeni elektrik avtomobil modelini təqdim edəcək.
Tədbirin təşkilatçısı Iteca Caspian, Caspian Event Oraganisers şirkətləri və onun beynəlxalq tərəfdaşları - CEM FZ LLC, ICA Events şirkətləridir.

Бакинская Энергетическая Неделя снова собирает главных игроков сектора
С 31 мая по 3 июня в Баку пройдет самое престижное мероприятие Каспийского региона в сфере энергетики - Бакинская энергетическая неделя. В рамках Бакинской энергетической недели состоятся 28-я Международная Выставка «Нефть и Газ Каспия» Caspian Oil & Gas, 11-я Каспийская Международная Выставка «Энергетика и Зеленая Энергия» Caspian Power и 28-й Бакинский энергетический форум.
На мероприятиях в рамках Бакинской Энергетической Недели свое участие подтвердили 164 компании из Азербайджана, Беларуси, Великобритании, Германии, Грузии, Испании, Израиля, Италии, Казахстана, Канады, Китай, Кувейта, Монако, Нидерландов, Норвегии, ОАЭ, Румынии, Российской Федерации, Саудовской Аравии, Сербии, Сингапура, США, Таиланда, Турции, Узбекистана, Украины, Финляндии, Франции, Швейцарии и Японии. Выставки Caspian Oil & Gas и Caspian Power состоятся в Баку Экспо Центре, а Бакинский Энергетический Форум примет Бакинский Конгресс Центр, построенный по экологической концепции.
Инициатива проведения международных выставок в Азербайджане принадлежит общенациональному лидеру, основателю независимого Азербайджанского государства, видному политику и государственному деятелю Гейдару Алиеву. Он оказывал поддержку данным мероприятиям еще в 1994 году, когда они прошли в стране в самый первый раз. В этом году исполняется 100 лет со дня рождения общенационального лидера Гейдара Алиева, и Президент Азербайджанской Республики Ильхам Алиев подписал Указ об объявлении 2023 года в нашей стране «Годом Гейдара Алиева». Это знаменательное событие найдет отражение в программах всех выставок, отмеченных в графике.
Выставка Caspian Oil & Gas уже 27 лет является площадкой для широкомасштабного сотрудничества в нефтегазовой и энергетической сферах. Другим подтверждением высокого статуса выставки является ежегодное участие Президента Азербайджанской Республики Ильхама Алиева в церемонии ее открытия. Уже многие годы мероприятие получает поздравительные письма от первых лиц, среди них: Великобритания, США, Турция и другие страны. Традиционно в Бакинской Энергетической Неделе принимают участие высокопоставленные гости.
Столица Азербайджана уже давно стала излюбленным местом проведения важных мероприятий и обсуждения значимых вопросов сотрудничества. Кроме того, значительный успех принесла Азербайджану политика в сфере энергетики: сегодня республика играет важную роль не только в обеспечении собственной энергетической безопасности, но и безопасности других стран.
В рамках мероприятия запланировано обсуждение нефтегазовых проектов Каспийского региона и вопросов региональной энергетической безопасности. Среди основных тем выставки - разработка нефтегазовых месторождений, добыча и транспортировка нефти и газа, обеспечение систем безопасности трубопроводов, переработка нефти/газа, строительно-монтажные работы в энергетике, инновационные технологии, финансовые и юридические услуги, химическая промышленность и т.п.
Одновременно с выставкой Caspian Oil & Gas будет организована Каспийская Международная Выставка «Энергетика и Зеленая Энергия» Caspian Power. Программа выставки включает сопутствующие предложения международных и местных компаний в области энергетики и использования возобновляемых источников энергии.  На выставке будут обсуждаться вопросы солнечной, ветровой, геотермальной, тепловой и атомной энергетики, машиностроительное и энергетическое оборудование, электромобили, энерго- и ресурсосберегающие технологии и т.п.
Весенний выставочный сезон завершится Бакинским Энергетическим Форумом, в повестке которого будут энергетические вопросы, представляющие важность как для Азербайджана, так и для всего Каспийского региона. В форуме традиционно примет участие более 600 человек, которые будут обсуждать новые задачи энергетики в переходный период, в том числе вопросы глобальной энергетической безопасности и роль энергетического сектора Азербайджана в энергетической безопасности и энергетическом балансе Европы. За круглым столом, посвященным сценариям развития нового глобального энергетического порядка, будут рассматриваться следующие темы: процесс глобального энергетического перехода, пути ускорения энергетического перехода в условиях энергетического кризиса и т.п. Кроме того, в центре внимания будут возобновляемые источники энергии Каспийского региона и их потенциал, возможности их использования, развитие инфраструктуры возобновляемых источников энергии и реализация проектов в области зеленой энергетики.
В число важных тем к обсуждению на Бакинском Энергетическом Форуме также входит программа Zero Waste («Нулевые отходы»), направленная на предотвращение образования отходов. Этот же свод принципов будет впервые применен в рамках форума: в рамках мероприятия печатные материалы будут в максимально возможной степени заменены на электронные, а в соответствии с международной инициативой Zero Food Waste («Ноль пищевых отходов») будет применен принцип оптимального использования продуктов питания. Бакинский конгресс-центр, где пройдет мероприятие, построен в соответствии с экологической концепцией. Централизованно установленные солнечные панели экономят затраты на потребление энергии.
В азербайджанском городе Нахчыван ожидается проведение специальной сессии в рамках Бакинской Энергетической Недели. Проведение специальной сессии в городе Нахчыване не случайно, в контексте «Года Гейдара Алиева» эта сессия отметит историческое значение города. Кроме того, на государственном уровне планируется превратить Нахчыван в зону зеленой энергии. Президент страны Ильхам Алиев недавно заявил, что имеется большой потенциал для строительства гидроэлектростанции в Нахчыване, и ожидается, что, в ближайшем будущем будут предприняты некоторые шаги в связи со строительством солнечной электростанции. В дополнение к панельным совещаниям, в рамках сессии также будет иметь место культурная программа.
Главным спонсором Бакинской Энергетической Недели является SOCAR, а среди спонсоров мероприятий известные компании, среди них Abu Dhabi Port, ACWA Power, Ansaldo Energia, AZEL SYSTEMS, Azeri M-I Drilling Fluids, AZFEN, Baku Steel Company, bp, Caspian Drilling Company, Caspian Marine Services, Equinor, EP Absheron, Global Energy Azerbaijan, GL, Inpex, KOLIN Construction, MASDAR, Tekfen, TotalEnergies, Turkish Petroleum, Uniper, Ural Steel. Интеллектуальным партнером Бакинского Энергетического Форума выступает Boston Consulting Group.  Компания Improtex Motors, представляющая бренд BMW, продемонстрирует на форуме новую модель электромобиля.
Организаторами мероприятия являются Iteca Caspian и ее международные партнеры - CEM FZ LLC, ICA Events.