“Sərgi bütün iştirakçılara yaxşı inkişaf perspektivləri vəd edir”
“Azərişıq” Açıq Səhmdar Cəmiyyətinin əsas missiyası Azərbaycan Respublikasının ərazisində elektrik enerjisini istehsalçılardan satın almaqla istehlakçıları fasiləsiz, keyfiyyətli və dayanıqlı elektrik enerjisi ilə təchiz etməkdən, yeni texnologiyalar tətbiq olunmaqla paylayıcı şəbəkələrin maddi-texniki bazasını müasirləşdirməkdən, habelə bu sahənin inkişafı ilə bağlı digər zəruri tədbirləri həyata keçirməkdən ibarətdir.
“Azərişıq” ASC tərəfindən öz üzərinə düşən missiyanın layiqincə yerinə yetirilməsi məqsədilə ölkənin bütün ərazilərində genişmiqyaslı yenidənqurma və təmir işləri həyata keçirilir, şəbəkə infrastrukturunun müasirləşdirilməsi, qabaqcıl və innovativ texnologiyaların tətbiq edilməsi istiqamətində təxirəsalınmaz tədbirlər görülür, istismar müddəti bitmiş avadanlıqlar texniki baxımdan daha müasir və güclü avadanlıqlarla yenilənir, yeni yarımstansiyalar tikilir, uzun müddət istismarda olan naqil və açıq tipli hava xətləri yeni müasir tipli izolyasiyalı naqillər ilə əvəz olunur.
Bu gün stendimizdə günəş panelləri və külək turbinləri nümayiş olunur. Yarımstansiyalarda günəş panelləri quraşdırmaqla biz elektromobillərin şarj stansiyalarında onlardan enerji ala bilərik. 2024-cü ildə Azərbaycan Respublikasında 147 belə şarj stansiyasının quraşdırılması planlaşdırılır. Prioritet istiqamətlərimizdən biri də 35 kV-luq kabellərdən istifadə etdiyimiz Qarabağda karbon emissiyalarının azaldılması ilə bağlı aparılan işlərdir.
“Azərişıq” hər il “Caspian Power” sərgisində iştirak edir. Ən son texnologiyaları digər şirkətlərə nümayiş etdirmək, eləcə də digər yerli və xarici şirkətlərin məhsulları və ən son texnologiyaları ilə tanış olmaq bizim üçün vacibdir. Hazırda əlaqə saxladığımız və danışıqlar apardığımız 20-dən çox şirkət var. Bunlar əsasən elektrik enerjisi sektoru üzrə ixtisaslaşmış şirkətlərdir.
Sərgi bərpa olunan enerji sahəsində bir çox iştirakçıdan daxil olan yeni və maraqlı təklifləri araşdırmaq və qiymətləndirmək üçün yaxşı imkan yaradır. Bu, bizə inkişaf etməyə və irəli addımlamağa kömək edir. Hesab edirəm ki, bu cür sərgilərin təşkili şübhəsiz ki, enerji sektorunun inkişafı baxımından çox vacibdir. Bu, bizim üçün çox maraqlı təcrübədir.
Məmməd Məmmədov, “Azərişıq” ASC-nin Ekoloji Təmiz Enerjinin və Elektromobillik İnfrastrukturunun Planlaşdırılması Şöbəsinin müdiri

Выставка обеспечивает всем участникам хорошие перспективы развития
Основной миссией Открытого Акционерного Общества «Azərişıq» является обеспечение потребителей бесперебойной, качественной и стабильной электроэнергией путем закупки электроэнергии у производителей на территории Азербайджанской Республики, модернизация материально-технического снабжения и технической базы распределительных сетей за счет применения новых технологий, а также реализации других необходимых мер, связанных с развитием.
Для надлежащего выполнения своей миссии ОАО «Azərişıq» проводит масштабные реконструкционные и ремонтные работы во всех районах страны, принимаются срочные меры по модернизации сетевой инфраструктуры, применение передовых и инновационных технологий, замене вышедшего из строя оборудования, использование более современных и мощных с технической точки зрения оборудования. Реконструируются, строятся новые подстанции, заменяются долговременные провода и ВЛ открытого типа на новые изолированные провода современного типа.
Сегодня на нашем стенде представлены солнечные панели и ветряные турбины. Установив солнечные панели на подстанциях, мы можем получать от них энергию на зарядных станциях для электромобилей. В 2024 году в Азербайджанской Республике планируется установить 147 таких зарядных станций. Одним из наших приоритетных направлений являются работы, проводимые в направлении снижения выбросов углекислого газа в Карабахе, где мы используем кабели на 35 кВ.
«Azərişıq» каждый год участвует на выставке Caspian Power. Нам важно демонстрировать новейшие технологии другим компаниям, а также ознакомиться с продукцией и новейшими технологиями других местных и зарубежных компаний. На данный момент имеется свыше двадцати компаний, с которыми мы контактируем и проводим переговоры. В основном это компании, специализирующиеся в сфере электроэнергетики.
Выставка обеспечивает хорошие возможности изучения и оценки новых интересных предложений в сфере возобновляемой энергии, которые поступают от многих участников. Это помогает нам развиваться и идти вперёд. Я считаю, что организация таких выставок, безусловно, очень важна для развития сферы энергетики. Для нас это очень интересный опыт.
Мамед Маммедов, руководитель отдела планирования экологичеcки чистой энергетики и инфраструктуры электромобильности «Azərişıq»