“Sərgi bütün iştirakçılara yaxşı inkişaf perspektivləri vəd edir”
“Azərişıq” Açıq Səhmdar Cəmiyyətinin əsas missiyası Azərbaycan Respublikasının ərazisində elektrik enerjisini istehsalçılardan satın almaqla istehlakçıları fasiləsiz, keyfiyyətli və dayanıqlı elektrik enerjisi ilə təchiz etməkdən, yeni texnologiyalar tətbiq olunmaqla paylayıcı şəbəkələrin maddi-texniki bazasını müasirləşdirməkdən, habelə bu sahənin inkişafı ilə bağlı digər zəruri tədbirləri həyata keçirməkdən ibarətdir.
“Azərişıq” ASC tərəfindən öz üzərinə düşən missiyanın layiqincə yerinə yetirilməsi məqsədilə ölkənin bütün ərazilərində genişmiqyaslı yenidənqurma və təmir işləri həyata keçirilir, şəbəkə infrastrukturunun müasirləşdirilməsi, qabaqcıl və innovativ texnologiyaların tətbiq edilməsi istiqamətində təxirəsalınmaz tədbirlər görülür, istismar müddəti bitmiş avadanlıqlar texniki baxımdan daha müasir və güclü avadanlıqlarla yenilənir, yeni yarımstansiyalar tikilir, uzun müddət istismarda olan naqil və açıq tipli hava xətləri yeni müasir tipli izolyasiyalı naqillər ilə əvəz olunur.
Bu gün stendimizdə günəş panelləri və külək turbinləri nümayiş olunur. Yarımstansiyalarda günəş panelləri quraşdırmaqla biz elektromobillərin şarj stansiyalarında onlardan enerji ala bilərik. 2024-cü ildə Azərbaycan Respublikasında 147 belə şarj stansiyasının quraşdırılması planlaşdırılır. Prioritet istiqamətlərimizdən biri də 35 kV-luq kabellərdən istifadə etdiyimiz Qarabağda karbon emissiyalarının azaldılması ilə bağlı aparılan işlərdir.
“Azərişıq” hər il “Caspian Power” sərgisində iştirak edir. Ən son texnologiyaları digər şirkətlərə nümayiş etdirmək, eləcə də digər yerli və xarici şirkətlərin məhsulları və ən son texnologiyaları ilə tanış olmaq bizim üçün vacibdir. Hazırda əlaqə saxladığımız və danışıqlar apardığımız 20-dən çox şirkət var. Bunlar əsasən elektrik enerjisi sektoru üzrə ixtisaslaşmış şirkətlərdir.
Sərgi bərpa olunan enerji sahəsində bir çox iştirakçıdan daxil olan yeni və maraqlı təklifləri araşdırmaq və qiymətləndirmək üçün yaxşı imkan yaradır. Bu, bizə inkişaf etməyə və irəli addımlamağa kömək edir. Hesab edirəm ki, bu cür sərgilərin təşkili şübhəsiz ki, enerji sektorunun inkişafı baxımından çox vacibdir. Bu, bizim üçün çox maraqlı təcrübədir.
Məmməd Məmmədov, “Azərişıq” ASC-nin Ekoloji Təmiz Enerjinin və Elektromobillik İnfrastrukturunun Planlaşdırılması Şöbəsinin müdiri

The exhibition provides all participants with good prospects for development
The main mission of the Open Joint Stock Company "Azərişıq" is to provide consumers with uninterrupted, high-quality and stable electricity by purchasing electricity from producers in the territory of the Republic of Azerbaijan, modernizing the logistics and technical base of distribution networks through the use of new technologies, as well as the implementation of other necessary measures related to development.
To properly fulfill its mission, Azərişıq OJSC carries out large-scale reconstruction and repair works in all regions of the country, conducts urgent measures to modernize the network infrastructure, apply advanced and innovative technologies, replace outdated equipment, and use more modern and technically powerful equipment. New substations are being reconstructed, new substations are being built, long-term open-type wires and overhead lines are being replaced with new insulated wires of a modern type.
Today, solar panels and wind turbines are presented at our stand. By installing solar panels at substations, we can receive energy from them at charging stations for electric vehicles. It is planned to install 147 such charging stations in the Republic of Azerbaijan in 2024. One of our priorities is reducing carbon dioxide emissions in Karabakh, where we use 35 kV cables.
"Azərişıq" participates in the Caspian Power exhibition every year. It is important for us to demonstrate our latest technologies to other companies, as well as to familiarize ourselves with the products and latest technologies of other local and foreign companies. At the moment, there are over twenty companies with whom we are in contact and negotiating. These are mainly companies specializing in the field of electric power industry.
The exhibition provides good opportunities to explore and evaluate new interesting proposals in the field of renewable energy, which we received from many participants. It helps us to develop and move forward. I believe that the organization of such exhibitions is certainly very important for the development of the energy sector. This is a very interesting experience for us.
Mammad Mammadov, Head of the Department of Planning of Environmentally Friendly Energy and Electric Mobility Infrastructure "Azərişıq"