MASDAR-ın perspektiv planları
MASDAR BƏƏ-dən olan, bərpa olunan enerji sahəsində dünya liderlərindən biri və 40-dan çox ölkədə təmsil olunan şirkətdir. Şirkətimizin rəhbərliyi altında 20 gigavattdan çox elektrik enerji yaradan aktivlər idarə olunur.
Biz generasiya gücünün genişləndirilməsini hədəfləyirik, şirkətin məqsədi 2030-cu ilə qədər quraşdırılmış gücü 100 gigavata çatdırmaq və ümumilikdə yaşıl hidrogen və yaşıl enerji istehsalında dünya liderlərindən birinə çevrilməkdir.
Bu gün Azərbaycanda icra mərhələsində bir layihəmiz var. Söhbət Qaradağ Günəş Elektrik Stansiyasından gedir, onun tikintisini bu ilin sonuna qədər başa çatdırmağı və təhvil verilməsindən sonra 23 il ərzində istismar etməyi planlaşdırırıq.
Bundan əlavə, keçən il eyni tədbirdə biz günəş elektrik stansiyaları, külək stansiyaları, dəniz külək stansiyaları və yaşıl hidrogen istehsalını nəzərdə tutan ümumi gücü təxminən 10 giqavat olan iki müqavilə imzaladıq. Bu layihələr çərçivəsində hazırda layihələndirmə və tədqiqat işləri aparılır.
Yaxın vaxtlarda biz bu qlobal layihənin birinci mərhələsinin icrasına başlayacağıq, onun çərçivəsində ölkə daxilində yaşıl enerji istehlakının qurulması və gələcəkdə qonşu ölkələrə ixracının təşkili planlaşdırılır.
Şirkətimiz sərginin qızıl sponsorudur, biz artıq ikinci ildir ki, bu tədbirdə iştirak edirik. Biz verilən imkandan məmnunuq, çünki bu, özünü və imkanlarını nümayiş etdirmək üçün yaxşı fürsətdir və burada həm dövlət, həm də özəl şirkətlərin nümayəndələri ilə əlaqələr qurmaq, perspektivli işgüzar təmaslar qurmaq üçün yaxşı platformadır.
Keçən ilki sərginin bizim üçün çox uğurlu olduğunu nəzərə alsaq, ümid edirik ki, bu il Azərbaycanla əməkdaşlığı genişləndirə biləcəyik və biznesimiz yerli bazarda öz yerini tutacaq. Yanvar ayında biz SOCAR ilə də əməkdaşlıq müqaviləsi imzaladıq. Yaxın gələcəkdə böyük planlarımızı həyata keçirməyə başlayacağımıza ümid edirik.

Перспективные планы MASDAR
MASDAR – это компания из ОАЭ, один из мировых лидеров сферы возобновляемых источников энергии, охватывает своим присутствием более чем 40 стран мира. Под нашим управлением находится активы, генерирующие мощность свыше 20 гигаватт.
Мы нацелены на расширение генерирующих мощностей, цель компании – вырасти до 2030 года до размеров 100 гигаватт установленной мощности и войти в число мировых лидеров производства зелёного водорода и в целом зелёной энергетики.
Сегодня в Азербайджане у нас один проект находится на стадии реализации. Речь идет о Гарадагской солнечной электростанции, мы планируем завершить её строительство к концу этого года, а затем будем её эксплуатировать в течение 23 лет.
Помимо этого, в прошлом году в рамках этого же мероприятия, мы провели переговоры и подписали два соглашения на общую мощность около 10 гигаватт, обуславливающие солнечные электростанции, ветровые электростанции, офшорные ветровые электростанции и производство зелёного водорода. В рамках этих проектов сейчас идут проектно-изыскательные работы.
В ближайшее время мы приступаем к осуществлению первой фазы этого глобального проекта, в рамках которого планируется наладить потребление зелёной энергии внутри страны и в будущем организовать экспорт в соседние страны.
Наша компания является золотым спонсором выставки, мы уже второй год участвуем в этом мероприятии. Рады предоставленной возможности, поскольку это удачный повод продемонстрировать себя и свои возможности, а также здесь хорошая площадка для установления контактов, для делового перспективного общения с представителями как государства, так и частных компаний.
Учитывая, что первая выставка в прошлом году для нас была очень успешная, мы надеемся, что и нынешнем году нам удастся расширить сотрудничество с Азербайджаном, и наш бизнес займет нишу на местном рынке. В январе мы подписали также соглашение о сотрудничестве с Socar.