MASDAR-ın perspektiv planları
MASDAR BƏƏ-dən olan, bərpa olunan enerji sahəsində dünya liderlərindən biri və 40-dan çox ölkədə təmsil olunan şirkətdir. Şirkətimizin rəhbərliyi altında 20 gigavattdan çox elektrik enerji yaradan aktivlər idarə olunur.
Biz generasiya gücünün genişləndirilməsini hədəfləyirik, şirkətin məqsədi 2030-cu ilə qədər quraşdırılmış gücü 100 gigavata çatdırmaq və ümumilikdə yaşıl hidrogen və yaşıl enerji istehsalında dünya liderlərindən birinə çevrilməkdir.
Bu gün Azərbaycanda icra mərhələsində bir layihəmiz var. Söhbət Qaradağ Günəş Elektrik Stansiyasından gedir, onun tikintisini bu ilin sonuna qədər başa çatdırmağı və təhvil verilməsindən sonra 23 il ərzində istismar etməyi planlaşdırırıq.
Bundan əlavə, keçən il eyni tədbirdə biz günəş elektrik stansiyaları, külək stansiyaları, dəniz külək stansiyaları və yaşıl hidrogen istehsalını nəzərdə tutan ümumi gücü təxminən 10 giqavat olan iki müqavilə imzaladıq. Bu layihələr çərçivəsində hazırda layihələndirmə və tədqiqat işləri aparılır.
Yaxın vaxtlarda biz bu qlobal layihənin birinci mərhələsinin icrasına başlayacağıq, onun çərçivəsində ölkə daxilində yaşıl enerji istehlakının qurulması və gələcəkdə qonşu ölkələrə ixracının təşkili planlaşdırılır.
Şirkətimiz sərginin qızıl sponsorudur, biz artıq ikinci ildir ki, bu tədbirdə iştirak edirik. Biz verilən imkandan məmnunuq, çünki bu, özünü və imkanlarını nümayiş etdirmək üçün yaxşı fürsətdir və burada həm dövlət, həm də özəl şirkətlərin nümayəndələri ilə əlaqələr qurmaq, perspektivli işgüzar təmaslar qurmaq üçün yaxşı platformadır.
Keçən ilki sərginin bizim üçün çox uğurlu olduğunu nəzərə alsaq, ümid edirik ki, bu il Azərbaycanla əməkdaşlığı genişləndirə biləcəyik və biznesimiz yerli bazarda öz yerini tutacaq. Yanvar ayında biz SOCAR ilə də əməkdaşlıq müqaviləsi imzaladıq. Yaxın gələcəkdə böyük planlarımızı həyata keçirməyə başlayacağımıza ümid edirik.

MASDAR`s Future Plans
MASDAR is a UAE-based company, one of the world's leading renewable energy companies, with a presence in over 40 countries worldwide. We have more than 20 GW of power generation capacity under our management.
We are committed to expanding our generation capacity. Our goal is to grow to 100 gigawatts of installed capacity by 2030 and become one of the global leaders in green hydrogen and green energy in general.
We have a project in Azerbaijan that is currently being implemented. It's the Garadagh solar power plant. We're planning to complete its construction by the end of this year, and then we'll use it for 23 years.
In addition, at the same event last year, we negotiated and signed two agreements totaling approximately 10 gigawatts of capacity for solar farms, wind farms, offshore wind farms, and green hydrogen production. Design and survey work for these projects is now underway.
Shortly, we will launch the first phase of this global project, in which we plan to establish domestic consumption of green energy and, in the future, organize exports to neighboring countries.
Our company is a Gold Sponsor of the exhibition; this is the second year of our participation in this event. We are glad to have this opportunity, as it is a good chance to present ourselves and our capabilities, as well as a good platform for establishing contacts, for prospective business communication with representatives of both state and private companies.
Since the first exhibition last year was very successful for us, we hope that this year we will be able to expand cooperation with Azerbaijan and our company will occupy a niche in the local market. In January we also signed a cooperation agreement with Socar.