Gələcək əməkdaşlıqlar üçün yerli bazarı öyrənirik
Biz Bakıya gəlməklə Azərbaycanın bizim üçün tamamilə yeni olan bazarını kəşf etmək istədik. Hal-hazırda Belarus Respublikası, Qazaxıstan və Özbəkistanla sıx əməkdaşlıq edirik, lakin Azərbaycanda hələlik fəaliyyət göstərmirik. Bu səbəbdən də qərara gəldik ki, yerli bazarı öyrənərək gələcək əməkdaşlıq üçün zəmin yaradaq.
Şirkətimiz neft-qaz və enerji sektorlarında tələbat görən dalma kabellərinin Rusiyadakı iri istehsalçılarından biridir. Eksklüziv texnologiyalara sahibik- məsələn, izolyasiya örtüyü radiasiya ilə işlənən iki xüsusi kabel sürətləndiricisini təqdim edə bilərik. Bu məhsullar aqressiv mühitlərdə yüksək davamlılıq nümayiş etdirmiş, həm yerli, həm də xarici sərgi iştirakçılarının marağına səbəb olmuşdur.
SOCAR, Baku Steel Company və bir sıra mühəndislik şirkətlərinin nümayəndələri ilə maraqlı görüşlər keçirdik. Əməkdaşlıq üçün ortaq məqamlar tapdıq və ilkin addımları müəyyən etdik. Sərgidən çox razı qaldıq. Ümid edirik ki, gələn il artıq burada kommersiya müqavilələri imzalamağa gələcəyik. Qarşıdakı il bu bazarın iqtisadi baxımdan bizim üçün nə dərəcədə maraqlı olacağını və rəqibləri müəyyən etməyə imkan verəcək. Əgər hər şey plan üzrə getsə, bu bazara daha dərin daxil olmağı, marketinq fəaliyyətimizi gücləndirməyi və gələcək sərgilərdə iştirak etməyi planlaşdırırıq. Düşünürəm ki, sərgi gözləntilərimizi tam doğrultdu. İlkin əlaqələrin qurulması, davamlı tərəfdaşlıqların yaradılması və bu sahənin strukturunun təhlili baxımından sərgiyə qatılmağımız düzgün addım oldu.

Изучаем местный рынок для перспективного сотрудничества
- Мы приехали в Баку, чтобы открыть для себя новый рынок Азербайджана. В настоящее время плотно работаем с Республикой Беларусь, Казахстаном, Узбекистаном, но в Азербайджане никак не представлены. Приняли решение изучить местный рынок с целью дальнейшего сотрудничества.
Мы являемся крупным российским производителем погружного кабеля, пользующегося спросом в нефтегазовой и энергетической областях. Обладаем эксклюзивными разработками – так, можем предложить два ускорителя, оболочка изоляции которых облучается с помощью радиации, прекрасно зарекомендовавшие себя на агрессивных средах, которые заинтересовали как азербайджанских, так и иностранных участников выставки.
У нас прошли интересные встречи с представителями компании SOCAR, Baku Steel Company, рядом инжиниринговых компаний. Нашли точки соприкосновения, наметили первые шаги для сотрудничества. Нам все очень понравилось. Надеемся, в следующем году приехать подписывать деловые контракты. Ближайший год покажет, насколько этот рынок будет для нас интересен по экономике, выявит конкурентов. При удачном раскладе, возможно, начнем углубляться в рынок, усилим маркетинговую составляющую и даже захотим участвовать в выставке.
Считаю, что выставка оправдала наши ожидания. Для налаживания первичных контактов, прочных связей, аналитике структуры данного направления наше посещение выставки было правильным решением.