Boru kəməri nəqliyyatında yeni tendensiya
"FibronPipe GmbH" şirkəti 2019-cu ildə Almaniyada yaradılıb və 22 fəaliyyət göstərən zavodu və 9 mindən çox səlahiyyətli işçini birləşdirən "Radıus Group" şirkətlər qrupuna daxildir. Qrupun dövriyyəsi 1 milyard avrodan çoxdur. Şirkətin polimerlə gücləndirilmiş boru kəmərlərinin istehsalı üzrə əsas müəssisəsi Avstriya / St. Valentində yerləşir.
Şirkət boru kəməri nəqliyyatında yeni tendensiya və mərhələ olan məhsul - şüşəlifli gücləndirilmiş təbəqələrlə möhkəmləndirilmiş üç qatlı monolit termoplastik kompozit boru istehsal edir. Məhsul korroziyaya davamlılığı, boruların daxili divarlarında çöküntülərin olmaması, uzun ömürlülüyü, obyektdə sürətlə quraşdırılması və aşağı xərcləri ilə xarakterizə olunur. Həmçinin məhsullar atmosferə zərərli maddələrin minimal emissiyası ilə istehsal olunur.
Boru kəmərləri 16...210 bar təzyiqli mühitlər daxil olmaqla, qaz halında olan və maye mühitlərin ötürülməsi üçün nəzərdə tutulub, müxtəlif şəraitlərdə fəaliyyət göstərən neft-qaz şirkətləri arasında özünü təsdiq edib.
"FibronPipe GmbH" tərəfindən istehsal olunan polimerlə gücləndirilmiş boru kəmərlərinin unikallığı ən son materiallardan, süni intellekt texnologiyalarından istifadə etməklə boru kəmərlərinin layihələndirilməsi və istehsalıdır. Dizayn xüsusiyyətlərinə görə, ötürmə qabiliyyəti oxşar diametrli polad boru kəmərlərini 30..60% üstələyir, boru kəmərləri korroziya aşınmasına, boruların daxili divarlarında çöküntülərə məruz qalmır.
Şirkət, mayelərin, o cümlədən yüksək təzyiq altında daşınması ilə məşğul olan neft və qaz hasil edən, emal edən və digər şirkətlər üçün boru kəməri sistemləri ilə bağlı problemli məsələlərinin həllinə çevik yanaşma təklif edir.
Biz müştərilərimizə Azərbaycanda layihələndirmə, quraşdırma və xidmət üzrə dəstəyi, həmçinin mümkün güzəştli ödəniş şərtlərini təklif edirik.
"Caspian Power" sərgisində iştirakımızın məqsədi boru kəməri sistemlərində polad boru məhsullarından istifadə edən təşkilatlara texnologiyaların inkişafı, boru kəməri sistemlərinin xərclərinin optimallaşdırılması üçün "imkanlar pəncərəsi"nin mövcudluğu, boru kəməri sistemlərinin işinin keyfiyyətcə yaxşılaşdırılması və yeni texnologiyaların tətbiqi ilə bağlı yeni imkanlar barədə məlumat verməkdir. Eləcə də neft-qaz fəaliyyətinin digər sahələrində və istiqamətlərində tətbiq olunan texnologiyalara baxışın formalaşdırılması, potensial əməkdaşlıq dairəsinin genişləndirilməsini nəzərdə tuturuq.
Sərgilərin formatını biznesin inkişafı üçün təsirli vasitələrdən biri hesab edirik, məhsullarımıza maraq göstərilməsini, yeni tanışlıqları və fəaliyyət dairəmizin genişlənməsini gözləyirik.

New pipeline transportation trends
Set up in Germany in 2019, FibronPipe GmbH is a part of Radius Group that encompasses 22 operating plants and over 9 thousand highly competent personnel. The Group's turnover is over EUR 1 billion. Our principal manufacturer of fiber reinforced polymer (FRP) pipelines is in Saint Valentin (Austria).
The product they fabricate is a new trend and step in the pipeline business; a three-layer solid thermoplastic composite pipe with reinforcing fiberglass layers. The product is resistant to corrosion, displays negligible deposition on inner walls, has a long service life, is easy installable, and presents low service costs. The fabrication process emits minimal of noxious substances into the atmosphere.
The pipelines are designed to transport gaseous and liquid media at a pressure between 16 and 210 bar; they have proven themselves with oil&gas producers that operate in different conditions.
Fiber reinforced polymer pipelines from FibronPipe GmbH are unique in terms of their design and fabrication, where state-of-the-art materials and AI technologies are utilized. Owing to their design, the throughput capacity of such pipelines is 30-60% above that of steel lines; besides, FRP lines are resistant to corrosion wear and depositions.
The company offers a flexible approach to pipeline systems operated by oil&gas producing, refining/processing and other facilities that do liquid transportation, i.e. under high pressure.
We offer design, installation and service support in Azerbaijan plus potentially preferential payment terms.
The reason why we are participating in Caspian Power is we want to update companies that use steel products in their pipeline systems on the technological developments, the "window of opportunity" to optimize pipeline costs and improve their operations quality-wise, and other new possibilities the new technologies offer. Besides, it will help expand the vision of its application in other fields of oil&gas sector and grow our business contacts.
We consider the exhibition format to be one of the effective business tools, and expect interest in our products, new acquaintances, and expanding horizons of our activity.