ACWA Power – Azərbaycanın yaşıl enerji gələcəyinə sadiq tərəfdaş
ACWA Power enerji və su sahəsində qlobal lider olmaqla yanaşı, dünyanın eyni zamanda bərpa olunan enerji, yaşıl hidrogen və duzsuzlaşdırılmış su üzrə ixtisaslaşan və bu üç gələcək üçün kritik sahədə lider olan yeganə şirkətidir. Dünyanın ən böyük özəl su duzsuzlaşdırma şirkəti olaraq, hər gün 9.5 milyon kubmetrdən artıq təmiz su ilə təminat həyata keçiririk.
ACWA Power-ın missiyası – elektrik enerjisi və duzsuzlaşdırılmış suyu etibarlı, dayanıqlı və mümkün olan ən aşağı qiymətə təmin etməkdir. 14 ölkədə fəaliyyət göstərən şirkət olaraq biz həm milli enerji strategiyalarına dəstək verir, həm də qlobal təmiz enerji keçidini sürətləndirmək istiqamətində töhfə veririk.
Azərbaycanda biz Prezident İlham Əliyevin rəhbərliyi ilə irəli sürülən yaşıl enerji vizyonuna və geniş miqyaslı davamlı inkişaf hədəflərinə dərin sadiqlik nümayiş etdiririk. Bu öhdəliyimizin təcəssümü olaraq, cari ilin sonunadək istismara verilməsi planlaşdırılan 240 MVt gücündə Xızı-Abşeron Külək Elektrik Stansiyası layihəmiz regionda bərpa olunan enerjinin inkişafında mühüm mərhələ olacaq.
Azərbaycana uzunmüddətli və artan öhdəliyimizi nümayiş etdirən digər önəmli addım isə ölkənin ilk iri miqyaslı duzsuzlaşdırma layihəsi üzrə ACWA Power-ın qalib seçilməsi olub. Gündəlik 300,000 kubmetr tutuma malik bu layihə yalnız su təhlükəsizliyini deyil, eyni zamanda Azərbaycanın ekoloji və davamlılıq məqsədlərinin reallaşmasını da dəstəkləyəcək.
Hər il Bakı Enerji Həftəsində iştirak etməkdən qürur duyuruq. Bu mühüm platforma hökumət tərəfdaşları, sənaye liderləri və innovatorlarla birgə əməkdaşlıq etməyə imkan yaradaraq, Azərbaycanın və regionun daha yaşıl və dayanıqlı gələcəyinin qurulmasına töhfə verməyimizə şərait yaradır.

ACWA Power is a global leader in energy and water, and the only company in the world that specializes in and leads all three future-critical sectors: renewable energy, green hydrogen, and desalinated water. We are also the world’s largest private water desalination company, supplying over 9.5 million cubic meters of clean water per day.
At ACWA Power, our mission is to deliver electricity and desalinated water reliably, sustainably, and at the lowest possible cost. With operations in 14 countries, we are proud to support national energy strategies while accelerating the global transition to clean energy.
In Azerbaijan, we are deeply committed to supporting the country’s green energy vision and the broader sustainability goals set by President Ilham Aliyev. Our flagship 240 MW Khizi-Absheron Wind Power Project—scheduled to begin operations by the end of this year—represents a major milestone in advancing renewable energy in the region.
Demonstrating our growing long-term commitment to Azerbaijan, ACWA Power was recently selected as the winning bidder for the country’s first large-scale desalination project, with a daily capacity of 300,000 cubic meters. This project not only supports Azerbaijan’s water security but also reinforces our role in advancing the nation’s environmental and sustainability priorities.
We are proud to participate in Baku Energy Week each year. This vital platform allows us to collaborate with government partners, industry leaders, and innovators as we work together to build a greener, more resilient future for Azerbaijan and the region.