ACWA Power – Azərbaycanın yaşıl enerji gələcəyinə sadiq tərəfdaş
ACWA Power enerji və su sahəsində qlobal lider olmaqla yanaşı, dünyanın eyni zamanda bərpa olunan enerji, yaşıl hidrogen və duzsuzlaşdırılmış su üzrə ixtisaslaşan və bu üç gələcək üçün kritik sahədə lider olan yeganə şirkətidir. Dünyanın ən böyük özəl su duzsuzlaşdırma şirkəti olaraq, hər gün 9.5 milyon kubmetrdən artıq təmiz su ilə təminat həyata keçiririk.
ACWA Power-ın missiyası – elektrik enerjisi və duzsuzlaşdırılmış suyu etibarlı, dayanıqlı və mümkün olan ən aşağı qiymətə təmin etməkdir. 14 ölkədə fəaliyyət göstərən şirkət olaraq biz həm milli enerji strategiyalarına dəstək verir, həm də qlobal təmiz enerji keçidini sürətləndirmək istiqamətində töhfə veririk.
Azərbaycanda biz Prezident İlham Əliyevin rəhbərliyi ilə irəli sürülən yaşıl enerji vizyonuna və geniş miqyaslı davamlı inkişaf hədəflərinə dərin sadiqlik nümayiş etdiririk. Bu öhdəliyimizin təcəssümü olaraq, cari ilin sonunadək istismara verilməsi planlaşdırılan 240 MVt gücündə Xızı-Abşeron Külək Elektrik Stansiyası layihəmiz regionda bərpa olunan enerjinin inkişafında mühüm mərhələ olacaq.
Azərbaycana uzunmüddətli və artan öhdəliyimizi nümayiş etdirən digər önəmli addım isə ölkənin ilk iri miqyaslı duzsuzlaşdırma layihəsi üzrə ACWA Power-ın qalib seçilməsi olub. Gündəlik 300,000 kubmetr tutuma malik bu layihə yalnız su təhlükəsizliyini deyil, eyni zamanda Azərbaycanın ekoloji və davamlılıq məqsədlərinin reallaşmasını da dəstəkləyəcək.
Hər il Bakı Enerji Həftəsində iştirak etməkdən qürur duyuruq. Bu mühüm platforma hökumət tərəfdaşları, sənaye liderləri və innovatorlarla birgə əməkdaşlıq etməyə imkan yaradaraq, Azərbaycanın və regionun daha yaşıl və dayanıqlı gələcəyinin qurulmasına töhfə verməyimizə şərait yaradır.

ACWA Power — верный партнер в зеленом энергетическом будущем Азербайджана
ACWA Power является не только мировым лидером в области энергетики и водоснабжения, но и единственной компанией, которая одновременно специализируется на возобновляемой энергетике, производстве зелёного водорода и опреснении воды — трёх ключевых направлениях, определяющих будущее. Как крупнейшая частная компания по опреснению воды в мире, мы ежедневно обеспечиваем более 9,5 миллионов кубометров чистой воды.
Миссия ACWA Power заключается в надёжной, устойчивой и максимально доступной по цене поставке электроэнергии и опреснённой воды. Мы работаем в 14 странах и активно поддерживаем национальные энергетические стратегии, внося свой вклад в ускорение глобального перехода к чистой энергии.
В Азербайджане мы глубоко привержены стратегии развития зелёной энергетики и устойчивого роста, предложенной Президентом Ильхамом Алиевым. Символом нашей приверженности является строительство Ветроэлектростанции Хызы-Абшерон мощностью 240 МВт, ввод которой в эксплуатацию запланирован до конца текущего года. Этот проект станет важной вехой в развитии возобновляемой энергетики в регионе.
Другим значимым шагом, подтверждающим наше долгосрочное стремление к сотрудничеству с Азербайджаном, стало наше избрание победителем конкурса на реализацию первой крупномасштабной установки по опреснению морской воды в стране. Объект мощностью 300 000 кубометров в сутки не только укрепит водную безопасность, но и поможет реализовать экологические и устойчивые цели страны.
Мы гордимся возможностью ежегодно участвовать в Бакинской энергетической неделе. Эта авторитетная платформа предоставляет уникальные возможности для сотрудничества с государственными структурами, ведущими отраслевыми компаниями и инноваторами, а также помогает нам вносить вклад в создание более зелёного и устойчивого будущего для Азербайджана и всего региона.